برج اسکرابر

برج اسکرابر

برج اسکرابر چیست و در اسکرابر چه وظیفه ای را برعهده دارد. با ما همراه باشید تا در مورد برج اسکرابر ، انواع اسکرابر و نحوه ساخت برج اسکرابر بیشتر بدانیم.

اسکرابر صنعتی چیست

از این دستگاه که غبارگیر صنعتی هم نامیده میشود میتوان برای حذف گاز از برج اسکرابر برای جذب گاز استفاده کرد.اما به اندازه برج های بسته بندی شده یا صفحه ای کارایی ندارند.در صورت محلول بودن آلاینده ها یا افزودن معرف شیمیایی به مایع ، برج های اسپری می توانند در از بین بردن آلاینده ها بسیار موثر باشند.

به عنوان مثال ، از برج اسکرابر گاز برای حذف گاز HCl از اگزوز گاز دم در تولید اسید کلریدریک استفاده می شود.در تولید سوپرفسفات مورد استفاده در تولید کود ، گازهای SiF4 و HF از نقاط مختلف فرآیند تخلیه می شوند.برای از بین بردن این ترکیبات بسیار محلول از برج های اسکرابر استفاده شده است.

اسکرابر گاز برای از بین بردن بو در صنایع تولید کنجاله استخوان و پیه با برخورد گازهای خروجی با محلول KMnO4 استفاده می شود.آنها در کنترل حجم زیادی از گاز در جوهای خورنده توانایی بالایی دارند.در طراحی و ساخت اسکرابر در تعدادی از سیستم های گوگرد زدایی گاز دودکش به عنوان مرحله اول یا دوم در فرآیند حذف آلاینده ها نیز استفاده می شود.

برج اسکرابر، می توان با کاهش اندازه قطرات مایع و یا افزایش نسبت مایع به گاز (L / G) ، جذب را افزایش داد.برای تحقق هر یک از این موارد ، افزایش هم در مصرف برق و هم در هزینه عملیاتی مورد نیاز است.علاوه بر این ، اندازه فیزیکی برج  مقدار مایع و اندازه قطرات قابل استفاده را محدود می کند.

قیمت اسکرابر صنعتی

قیمت یک دستگاه اسکرابر صنعتی به قطر و ارتفاع برج و تعداد نازل ها ، اسیدی بودن یا نبودن محیط ، تعداد و سایز دریچه ها بستگی دارد و معمولا طبق نقشه کارفرما قیمت داده میشود.

نحوه کار برج جذب Absorption Tower

یکی از راه های جداسازی اجزاء یک مخلوط گازی که در مجاورت با حلال (فاز مایع) قرار می‌گیرد فرایند جذب نام دارد. اساس این فرایند، تفاوت حلالیت اجزای موجود در فاز گاز است. در اثر تماس فاز گاز با مایع یک یا چند جزء از فاز گاز ، به فاز مایع رفته و از آن جدا می‌شود. جزء حل شده در یک برج تقطیر یا با استفاده از کاهش فشار در یک برج دیگر در حلال جداسازی میشود. از این طریق می‌توان حلال را دوباره مورد استفاده قرار داد که منجر به اقتصادی تر شدن فرایند و توجیه پذیر تر شدن آن می‌شود. با توجه به انتقال اجزا از فاز گاز و مایع که نیازمند فشار بالا در حین عملیات است، این فرایند در فشار بالا انجام میشود

فرآیند جذب ( absorption ) فرآیندی است که در آن مخلوط گازی در تماس با مایع (حلال) قرار داده می شود تا یک یا چند جزء از مخلوط گازی در مایع حل شود. از فرآیند جذب در صنعت به منظور تهیه محلول ( مانند جذب کلر توسط آب مقطر و تهیه محلول اسید کلریدریک)، حذف ترکیبات نامطلوب (مانند حذف کربن دی اکسید از گاز طبیعی یا گاز سنتز توسط محلول های نمک های قلیایی یا آمین ها ) و یا جداسازی ترکیباتی با ارزش اقتصادی بالا ( مانند جداسازی گاز آندریک در کارخانه نوشابه سازی و جداسازی آمونیاک در پالایشگاه) استفاده می کنند. این فرآیند به دو صورت جذب با حلال فیزیکی و جذب توسط حلال شیمیایی صورت میگیرد.

قیمت برج جذب

برج جذب برای جلوگیری از پخش آلاینده ها در محیط استفاده می شود. برج جذب یکی دیگر از تولیدات شرکت کیش سپتیک است که با توجه به نقشه قیمت دهی میشود.

برای خرید اسکرابر نیز میتوانید با شماره ۰۹۱۰۸۳۷۰۰۱۵ مهندس گلگلی تماس حاصل فرمایید.

اسکرابر تصفیه هوا

مطلب مرتبط : کاربرد اسکرابر

اسکرابر گاز

اسکرابر گازی تاسیسات تمیزکننده ای هستند که در آنها جریان گاز در تماس شدید با یک سیال قرار می گیرد که هدف آن حذف اجزای گازی از گاز به سیال است. اسکرابر گاز را می توان به عنوان تکنیک کنترل انتشار در انتشار گازهای مختلف استفاده کرد. شستشوی گاز را جذب نیز می گویند.بنابراین در اسکرابرهای گازی از انتقال اجزای فاز گاز به فاز مایع صحبت می شود. میزان امکان تبدیل اجزای گازی به فاز سیال به حلالیت این اجزا در سیال بستگی دارد.

غلظت تعادل در مرحله غبار که به غلظت خاصی در مرحله سیال تعلق دارد به دما بستگی دارد، دمای بالاتر فاز سیال منجر به غلظت تعادل بالاتر در مرحله غبار می شود. بنابراین کاهش دما نیز تأثیر مطلوبی بر خروجی دارد. با افزودن مواد شیمیایی به سیال حامل که در آن اجزای جذب شده تبدیل می شوند، بار می تواند افزایش یابد. افزودن مواد شیمیایی که می توانند با گازهای جذب شده واکنش دهند، تأثیر مطلوبی بر خروجی جذب دارد.

در کنار آب (اسکرابرهای مرطوب) از مایعات آلی نیز به عنوان سیال جاذب استفاده می شود. در بسیاری از موارد مواد شیمیایی یا میکروارگانیسم ها به سیال جاذب اضافه می شوند تا گازهای حل شده در سیال را خنثی یا خنثی کنند (اسکرابر مطبوع). با این تبدیل غلظت در آب کمتر می شود و گازهای بیشتری می توانند حل شوند (طبق قانون هنری).

در عمل اسکرابر گازی از سه جزء تشکیل شده است :

 • یک بخش جذب برای تبادل مواد
 • یک مخزن چرخش
 • پمپ

نسبت گاز مایع (L/G) در اسکرابر گاز ، نسبت بین جریان سیال حامل و گردش جریان گاز است.در مورد ابعاد و برای ارزیابی عملکرد در مورد اسکرابر گاز مهم است که بدانید چه مقدار سیال بر متر مکعب گاز برای رسیدن به انتشار باقی مانده مورد نظر لازم است.

نسبت L/G نه تنها با انتشار باقیمانده مورد نیاز، بلکه در غلظت اجزای قابل جابجایی در جریان گاز و جریان های مایع درون و خروجی نیز تعیین می شود. بنابراین نسبت L/G در یک موقعیت بتنی ، به سیستم حامل انتخابی ، خواص گاز تصفیه ، سیال جاذب و جزء قابل جابجایی و نیازهایی که برای انتشار باقی مانده بستگی دارد.

اسکرابر گاز را می توان بر اساس جهت جریان گاز نسبت به سیال طبقه بندی کرد. از این رو در اسکرابرهای ضد جریان متقاطع یا اسکرابر جریان متمایز می شود. کاربرد انواع مختلف اسکرابرها به ویژه اسکرابر گاز برای خالص سازی در ادامه آمده است. مزایای اسکرابر گاز عبارتند از :

 • دامنه کاربرد گسترده
 • دفع خروجی بسیار بالا
 • نصب فشرده و سادگی تعمیر و نگهداری
 • تکنولوژی نسبتا ساده
 • همچنین می تواند به عنوان خنک کننده برای جریان گاز گرم (کوئنچر) استفاده شود

معایب اسکرابر گاز عبارتند از :

 • پساب باید تصفیه شود
 • مصرف آب و واکنش دهنده
 • هنگامی که گرد و غبار به طور همزمان از آن گرفته می شود، رطوبت زدایی مورد نیاز است
 • حساس به سرما
 • بسته به مکان ساخت و ساز می تواند ضروری باشد

اسکرابر گاز کلر

کلر محصول فرعی مکرر بسیاری از واکنش های شیمیایی است. با این حال، تولیدکنندگان طبق قانون ملزم به کاهش یا حذف انتشار این گاز سمی هستند. برای داشتن اسکرابر کلر با کیفیت بالا که متناسب با نیاز شما ساخته شده است، با شماره ۰۹۱۰۸۳۷۰۰۱۵ تماس بگیرید.

اسکرابرهای مرطوب با تزریق مایع به جریان گاز ، آلاینده ها را حذف می کنند. برای سیستم‌های ذرات معلق مانند اسکرابر گرد و غبار، ذرات با ورود قطرات آب به جریان ضایعات جذب می‌شوند. در مورد اسکرابرهای شیمیایی، مایع تزریق شده با آلاینده گاز واکنش شیمیایی می دهد تا آن را از جریان ضایعات خارج کند.

کارایی اسکرابرهای کلر بسیار مهم است. گاز کلر بسیار سمی است. اسکرابرهای کلر مرطوب بسته به بارگذاری اولیه آلاینده ممکن است از روش حذف چند مرحله ای استفاده کنند. نوعی محلول مایع قلیایی، مانند کاستیک(سدیم هیدروکسید) ، به طور کلی به عنوان یک عامل خنثی کننده استفاده می شود.

راندمان حذف آلاینده کلر توسط تعدادی متغیر از جمله طراحی سیستم اسکرابر، غلظت و مقدار مایع در گردش مجدد و شرایط فرآیند مانند دما و سرعت جریان کنترل می شود.برای اینکه اسکرابرهای کلر بهترین عملکرد را داشته باشند، باید متناسب با برنامه در دسترس باشند. فرآیند تولیدی که گاز کلر تولید می‌کند ممکن است متغیرهای دیگری از جمله دما، غلظت کلر و وجود ذرات دیگر یا سایر ترکیبات شیمیایی را در کار داشته باشد.

اسکرابرهای کلر مرطوب تولیدی کیش سپتیک یک راه حل کامل را نشان می دهد و مشتری گرامی میبایست تجهیزات لازم زیر را تهیه کند. مانند :

 • فن های سیستم
 • اگزوز
 • ابزار دقیق و کنترل پمپ ها
 • حذف کننده های گرد و غبار

کیش سپتیک یک تولید کننده سفارشی پیشرو در زمینه اسکرابر است که متخصص در سیستم های اسکرابر کلر مرطوب میباشد. طراحان با تجربه ما متعهد به توسعه سیستم‌های اسکرابر کلر مرطوب هستند تا با کاربرد و فرآیندهای دقیق شما مطابقت داشته باشند و راه حلی طولانی مدت با حداقل نیازهای تعمیر و نگهداری را به شما ارائه دهند. برای بحث در مورد اسکرابرهای کلر و اینکه آیا آنها بهترین سیستم برای آنچه شما نیاز دارید هستند یا خیر ، لطفا با شماره ۰۹۱۰۸۳۷۰۰۱۵ تماس بگیرید.

مهم نیست که چالش خاص شما چقدر منحصر به فرد باشد، kishseptic می تواند یک سیستم اسکرابر مرطوب کلر با دوام و بادوام را طراحی و تولید کند که عملکرد فوق العاده ای را با نیازهای تعمیر و نگهداری کم به شما ارائه می دهد.

شبیه سازی جریان در اسکرابر و سیستم پایپینگ

در شبیه سازی زیر سرعت جریان هوا ناشی از مکش بلوئر در کلکتورها ، لوله کشی و اسکرابر مورد بررسی قرار گرفته .

آلاینده هایی که توسط اسکرابر حذف می شوند چه می شود ؟

اسکرابر مرطوب ذرات معلق را با تماس مستقیم با اسپری آب یا مایعات دیگر به دام می اندازند. در واقع، یک اسکرابر ، ذرات را از جریان هوای کثیف در حین برخورد با قطرات ریز بی‌شمار در اسپری می‌شوید.

آیا اسکرابرها گوگرد را حذف می کنند ؟

فناوری گوگرد زدایی از گازهای دودکش یا (FGD) که معمولاً به عنوان اسکرابر شناخته می شود، روش اثبات شده و موثری برای حذف انتشار دی اکسید گوگرد (SO2) از اگزوز نیروگاه های زغال سنگ است.

گاز کلر چه بویی دارد ؟

گاز کلر را می توان با بوی تند و تحریک کننده آن که مانند بوی سفید کننده است، تشخیص داد. بوی تند ممکن است به افراد هشدار دهد که در معرض قرار گرفته اند. به نظر می رسد گاز کلر به رنگ زرد مایل به سبز است.

آیا گاز کلر همان گاز خردل است ؟

گاز کلر که در روز بدنام تاریخ ۲۲ آوریل ۱۹۱۵ استفاده شد، ابری به رنگ زرد متمایل به سبز تولید می کند که بوی سفید کننده می دهد و بلافاصله چشم، بینی، ریه ها و گلو افرادی را که در معرض آن قرار دارند تحریک می کند.گاز خردل، یک عامل قوی تاول زا، پادشاه نبرد لقب گرفت.کلر عنصر شیمیایی مهمی در تصفیه آب، میکروب کش، آفت کش، مواد گندزدا در سفیدکننده و نیز در گاز خردل به‌شمار می‌رود. همچنین کلر در ساخت طیف وسیعی از اقلام روزمره کاربرد دارد.کلر دو و نیم مرتبه از هوا سنگین تر، دارای بوی بسیار بد و خفه‌کننده و بسیار سمی است

تفاوت کلر و سود سوزآور چیست ؟

کلر به طور طبیعی وجود دارد اما نه به شکل عنصری (گاز) آن (به عنوان Cl2). سود سوزآور (معمولاً به صورت NaOH) به صورت مایع تولید می شود. اینها با عبور جریان الکتریکی از آب نمک (نمک معمولی محلول در آب) تولید می شوند. این فرآیند الکترولیز نامیده می شود، فرآیندی که بیش از ۱۲۰ سال است که شناخته شده است

وقتی گاز کلر با سود سوزآور سرد و رقیق تصفیه می شود چه اتفاقی می افتد ؟

NaOH: هنگامی که کلر از محلول سود سوزآور سرد و رقیق عبور داده می شود، مخلوطی از هیپوکلریت سدیم و کلرید سدیم تشکیل می شود.

چه مواد شیمیایی در اسکرابر استفاده می شود ؟

kishseptic اسکرابرهای شیمیایی (اغلب به نام اسکرابر گازی) را ارائه می دهد که به طور خاص برای حذف یک یا چند نوع آلاینده گاز بسته به نیاز مشتری طراحی شده اند.اغلب این آلاینده ها مواد شیمیایی مانند آمونیاک، کلر یا ترکیبات گوگردی هستند. (داخل سیال جاذب)

انواع اسکرابر

دو نوع اصلی اسکرابر، اسکرابر مرطوب و اسکرابر خشک است.

اسکرابر دود چیست ؟

اسکرابرهای دودکش یک جزء نسبتاً جدید برای سیستم های اگزوز صنعتی هستند. سیستم‌های اسکرابر بعنوان دستگاه‌های کنترل آلودگی هوا استفاده میشوند که ذرات مضر، گازها یا محصولات جانبی شیمیایی را از جریان‌های اگزوز صنعتی حذف میکنند. بعلاوه، آنها میتوانند به عنوان یک مکانیسم خنک کننده برای جریان اگزوز عمل کنند.

کاربرد اسکرابر به زبان ساده

تصفیه هوای آلوده یا تهویه هوای صنعتی

اگزاست فن (Exhaust Fan)

هدف اصلی از داشتن یک اگزوز فن، حذف رطوبت، گرما، آلودگی و هوای کهنه از محیط محصور شده است. این فن ها به کنترل و از بین بردن بو هم کمک می کنند. علاوه بر این، آنها با کاهش دود ناشی از مواد تمیز کننده ، که به طور بالقوه می تواند باعث مشکلات مربوط به سلامتی شود، به ایمنی محیط می افزایند.اسکرابرهای مرطوب آب و معرف های مختلف را به صورت غبار برای حذف گازها یا ذرات خطرناک از جریان هوا استفاده می کنند. وظیفه فن صنعتی سانتریفیوژ در سیستم اسکرابر انتقال هوای آلوده از منبع و از طریق اسکرابر برای jwtdi و تخلیه آن است.

Exhaust-Fan

اسکرابر گاز طبیعی چیست ؟

هدف از اسکرابر گاز حذف ذرات مضر و هیدروکربن های مایع از گاز طبیعی است. یک سیستم اسکرابر گاز طبیعی با استفاده از فیلترهای ذرات، ادغام کننده ها ، گریتینگ ، پکینگ مدیا و سایر وسایل برای حذف آلاینده ها از جریان گاز کار می کند.

کاربردهای اسکرابر گاز سوختی

دلایل زیادی برای استفاده از اسکرابر گاز سوختی وجود دارد. از آن بر روی هر جریان گاز طبیعی که دارای ذرات، مایعات و اجزای خورنده است میتوان استفاده کرد. برای جلوگیری از متراکم شدن مایع در نازل های توربین احتراق، می توانید از اسکرابر گاز سوختی نیز برای گرم کردن محصول نهایی استفاده کنید.

در زمان گذشته ، از اسکرابرها برای حذف دی اکسید کربن از هوا در زیردریایی ها استفاده می شد. از آن زمان، آنها در صنایع مختلف، از جمله داروسازی، شیمیایی، خورشیدی و در تصفیه هوا مورد استفاده قرار گرفته اند.

اسکرابر در نفت و گاز چیست ؟

شرح فرایند. اسکرابر یک تاسیسات تصفیه گازهای زائد است که در آن یک جریان گاز با یک مایع در تماس شدید قرار می گیرد، با هدف اجازه دادن به اجزای گازی خاص از گاز به مایع. اسکرابرها می توانند به عنوان یک تکنیک محدود کننده انتشار برای بسیاری از انتشارات گازی استفاده شوند.

اسکرابر مرطوب

گازهای خروجی واحدهای صنعتی حاوی موادی هستند که برای محیط زیست مضر محسوب میشوند.دستگاه اسکرابر گازهای خروجی مضر را حذف یا خنثی کند.از اسکرابر مرطوب برای تمیز کردن هوا ، گاز سوخت یا سایر گازهای آلاینده های مختلف و ذرات گرد و غبار استفاده می شود.

اسکرابر مرطوب از طریق تماس ترکیبات هدف یا ذرات معلق با محلول اسکراب کار می کند.محلول ها ممکن است به سادگی آب (برای گرد و غبار) یا محلول های معرف باشند که به طور خاص ترکیبات خاصی را هدف قرار می دهند.گازهای خروجی فرآیند حاوی گازهای سمی و یا خورنده محلول در آب مانند اسید کلریدریک (HCl) یا آمونیاک (NH3) باشند.

راندمان حذف آلاینده ها با افزایش زمان اقامت در اسکرابر یا با افزایش سطح محلول اسکرابر با استفاده از نازل اسپری ،برج ها بهبود می یابد.اسکرابرمرطوب در صورت ارسال گاز به پشته ،نسبت آب در گاز را افزایش دهند و در نتیجه یک ستون پشته قابل مشاهده باشد.از اسکرابرهای مرطوب می توان برای بازیابی گرما از گازهای گرم توسط تراکم گاز دودکش استفاده کرد.

اسکرابر چگالشی ، آب حاصل از تخلیه اسکرابر از طریق کولر به نازل های بالای دستگاه اسکرابر میرسد.گاز داغ در پایین وارد دستگاه می شود.اگر دمای گاز بالاتر از نقطه شبنم آب باشد،در ابتدا با تبخیر قطرات آب سرد می شود.

خنک شدن بیشتر باعث متراکم شدن بخارات آب می شود و به مقدار آب در گردش اضافه می شود.میعانات آب به دلیل مقدار زیاد گرمای نهان خاص تبخیر آب مقدار قابل توجهی از گرمای دمای پایین را آزاد می کند.مقدار اضافی آب متراکم باید به طور مداوم از آب در گردش خارج شود.

انواع وت اسکرابر
از جمله انواع وت اسکرابرها میتوان به موارد زیر اشاره کرد که عبارتند از: اسکرابر مه پاش سانتریفیوژ و وزنی، اسکرابر سینی دار، اسکرابر ونتوری، اسکرابر اسپری کننده و اسکرابر آکنده.

طراحی وساخت جدید ترین نوع اسکرابر

اسکرابر خشک یا نیمه خشک

بر خلاف اسکرابر مرطوب ، جریان گاز دودکش را که با رطوبت تصفیه می شود ، اشباع نمی کند.در بعضی موارد رطوبت اضافه نمی شود ، در حالیکه در برخی دیگر فقط مقدار رطوبت قابل تبخیر در گاز دودکش بدون چگالش اضافه می شود.اسکرابرخشک به طور کلی دارای ستون بخار پشته یا الزامات استفاده دفع فاضلاب نیستند.

از سیستم های اسکراب خشک برای حذف گازهای اسیدی (مانند SO2 و HCl) در درجه اول از منابع احتراق استفاده می شود.تعدادی از طرح های سیستم اسکراب خشک وجود دارد. با این حال ، همه از دو بخش یا دستگاه اصلی تشکیل شده اند:دستگاه مواد جاذب گاز اسید به جریان گاز ،یک دستگاه کنترل مواد ریزگرد برای حذف محصولات واکنش مواد جاذب اضافی و همچنین هرگونه ذرات معلق موجود در گاز دودکش از طریق ای دستگاه ها حذف می شوند.

سیستم های اسکراب خشک را می توان به عنوان انژکتور جاذب خشک (DSI) یا به عنوان جاذب اسپری خشک کن (SDA) دسته بندی کرد.جاذب های اسپری خشک کن را اسکرابر نیمه خشک یا اسپری خشک کن نیز می نامند.از سیستم های اسکرابر خشک برای حذف گازهای معطر و خورنده از عملیات تصفیه خانه فاضلاب استفاده می شود.

محیط مورد استفاده به طور معمول یک ترکیب آلومینای فعال است که با مواد آغشته به گازهای خاص مانند سولفید هیدروژن آغشته شده است.رسانه های مورد استفاده می توانند با هم مخلوط شوند و طیف وسیعی از ترکیبات معطر را حذف کنند.از جمله این مواد معطر: متیل مرکاپتان ها ، آلدهیدها ، ترکیبات آلی فرار ، دی متیل سولفید و دی متیل دی سولفیدهستند

نقش جاذب در اسکرابر خشک و نیمه خشک

تزریق جاذب خشک شامل افزودن یک ماده قلیایی به جریان گاز برای واکنش با گازهای اسیدی است.جاذب را می توان به طور مستقیم به چندین مکان مختلف تزریق کرد: فرآیند احتراق ، مجرای گاز دودکش یا یک محفظه واکنش باز.گازهای اسیدی با جاذب های قلیایی واکنش داده و نمک های جامدی را تشکیل می دهند که در دستگاه کنترل ذرات از بین می رود.

این سیستم های ساده می توانند فقط به کارایی های محدود حذف گاز اسید (SO2 و HCl) دست پیدا کنند.با افزایش رطوبت گاز دودکش (به عنوان مثال ، خنک سازی با استفاده از اسپری آب) ، می توان بازدهی بیشتری در جمع آوری داشت.این دستگاه ها در زباله سوزهای زباله های پزشکی و چند محفظه احتراق زباله شهری استفاده شده است.

در جاذب های خشک کن ، گازهای دودکشانی به یک برج جذب کننده وارد می شوند که در آن گازها با دوغاب قلیایی تماس پیدا میکنند.گازهای اسیدی توسط مخلوط دوغاب جذب شده و واکنش می دهند و نمک های جامدی را تشکیل می دهند که توسط دستگاه کنترل ذرات از بین می رود.

از گرمای گاز دودکش برای تبخیر کلیه قطرات آب استفاده می شود و برای خروج از برج جاذب ،یک گاز دودکش غیر اشباع باقی می ماند.خشک کن های اسپری قادر به دستیابی به بازدهی بالای حذف گاز اسیدی هستند.این دستگاه ها در دیگهای بخار صنعتی و دستگاه های زباله سوز و زباله سوزهای شهری استفاده شده است.

گریتینگ اسکرابر

برج اسکرابر یا برج شستشو

برج شستشو، شکلی از جذب کربن که در آن دی اکسید کربن (CO2) از هوا خارج می شود و توسط توربین های بادی به یک فضای بزرگ و محدود هدایت می شود. همانطور که هوا وارد می شود، با یکی از چندین ترکیب شیمیایی، مانند هیدروکسید سدیم یا هیدروکسید کلسیم، اسپری می شود.

هدف از برج اسکرابر چیست ؟

هدف اسکرابر خنک کردن گاز دودکش و حذف بیشتر دی اکسید گوگرد و دوده ذرات است.

دما در برج اسکرابر

برای گازهای زائدی که در آنها PM باید کنترل شود، محدوده دما معمولاً ۴ تا ۳۷۰/C (40 تا ۷۰۰/F) و برای کاربردهای جذب گاز ۴ تا ۳۸/C است.

برج جذب چیست ؟

ستون عمودی بلندی که در صنعت برای جذب گازها استفاده می شود. گاز از پایین ستون وارد می شود و مایع جاذب که اغلب آب میباشد، از بالا عبور می کند و در برابر جریان مخالف گاز به پایین می افتد. این برج ها به نام اسکرابر نیز شناخته می شوند.

تفاوت بین اسکراب و جذب چیست ؟

اگر جزئی از مخلوط گاز که به مایع منتقل می شود، گاز باشد، آن را جذب می نامند. اگر جزئی که به مایع منتقل می شود بخار باشد به آن Scrubb می گویند.

برج جذب گاز چیست ؟

برج جذب گاز یک واحد مقیاس است که برای مطالعه فرآیندهای هیدرودینامیکی و جذب در ستون های پر شده طراحی شده است. این سیستم آمونیاک یا CO2 را از مخلوط با هوا در محلول آبی که در برج جریان دارد جذب می کند.

نام ستون یا برج مورد استفاده در فرآیند جذب چیست ؟

جامدی که جزء مایع یا گازی خود به آن چسبیده است جاذب نامیده می شود. دستگاهی که فرآیند جذب در آن انجام می شود معمولاً برج جذب، ستون جذب یا جاذب نامیده می شود.

برج استخراج پاششی

برج های اسپری ستون های بلند با طراحی بسیار ساده هستند. آنها حاوی هیچ قسمت متحرک نیستند. آنها حاوی نازل های اسپری کننده در بالای ستون هستند تا مایع را اسپری کنند. تغییرات دیگر شامل یک برج است که حاوی لوله های سوراخ شده در پایین ستون است.

برج های اسپری چگونه کار می کنند ؟

این شامل یک ظرف استوانه ای خالی از فولاد یا پلاستیک و نازل هایی است که مایع را به داخل ظرف می پاشند. جریان گاز ورودی معمولاً در پایین برج وارد می شود و به سمت بالا حرکت می کند، در حالی که مایع از یک یا چند سطح به سمت پایین پاشیده می شود.

برج تقطیر پرشده

ستون‌های تقطیر (برج‌های تقطیر) از اجزای مختلفی تشکیل شده‌اند که هر کدام برای انتقال انرژی گرمایی یا افزایش انتقال مواد استفاده می‌شوند. یک ستون تقطیر معمولی از چندین بخش عمده تشکیل شده است: یک پوسته عمودی که در آن جداسازی اجزا انجام می شود.

برج اسپری در اسکرابر

برج اسپری (یا ستون اسپری یا محفظه اسپری) کنتاکتور گاز مایع است در واقع همان برج اسکرابر است.برای دستیابی به انتقال جرم و گرما بین یک فاز گاز مداوم (که می تواند حاوی ذرات جامد پراکنده باشد) و یک فاز مایع پراکنده استفاده می شود.این شامل یک ظرف استوانه ای خالی ساخته شده از فولاد یا پلاستیک و نازل هایی است که مایع را درون ظرف پاشیده اند.

جریان گاز ورودی معمولاً در پایین برج وارد می شود و به سمت بالا حرکت می کند،در حالی که مایع از یک یا چند سطح به سمت پایین پاشیده می شود.به این جریان گاز ورودی و مایع در جهت مخالف جریان خلاف جریان گفته می شود.از این نوع فناوری می توان به عنوان مثال به عنوان یک اسکرابر مرطوب برای کنترل آلودگی هوا استفاده کرد.جریان خلاف جریان ، گاز خروجی با کمترین غلظت آلاینده را در معرض تازه ترین مایع شستشو قرار می دهد.

نازل در برج اسپری

بسیاری از نازلها در ارتفاعات مختلف بر روی برج قرار می گیرند تا هنگام حرکت به سمت بالا از برج ، کلیه گاز را پاشش کنند.دلیل استفاده از بسیاری از نازل ها به حداکثر رساندن تعداد قطرات ریز تأثیر بر ذرات آلاینده و تأمین سطح وسیعی برای جذب گاز است.از لحاظ تئوری ، هرچه قطرات کوچکتر تشکیل شوند ، بازده جمع آوری برای آلاینده های گازی و ذرات بالاتر است.

قطرات مایع باید به اندازه کافی بزرگ باشند تا توسط دستگاه گاز خروجی مالش یافته از دستگاه اسکرابر انجام نشوند.بنابراین ، برج های اسپری از نازل هایی استفاده می کنند که قطراتی معمولاً ۵۰۰-۱۰۰۰ میکرومتر تولید می کنند.اگرچه اندازه آنها کم است ، اما این قطرات در مقایسه با تولید اسکرابرهای ونتوری که اندازه آنها ۱۰ تا ۵۰ میکرومتر است ، بزرگ هستند.

سرعت گاز برای جلوگیری از انجام قطرات اضافی از برج ، از ۰.۳ تا ۱.۲ متر بر ثانیه (۱-۴ فوت بر ثانیه) پایین نگه داشته می شود.برای حفظ سرعت پایین گاز ، برج های اسپری باید بزرگتر از سایر دستگاه های شستشو باشند که از سرعت جریان جریان گاز مشابهی استفاده می کنند.

مشکل دیگر این است که پس از افتادن قطرات در فاصله کمی ، آنها تمایل به جمع شدن یا برخورد به دیواره های برج را دارند.سطح کل مایع برای تماس کاهش می یابد ، و باعث کاهش بازده جمع آوری اسکرابر می شود.

جریان در برج های اسپری

علاوه بر تنظیمات جریان متقابل ، می تواند از نظر پیکربندی هم جریان باشد و هم جریان متقابل باشند.در برج های پاشش جریان هم سو ، گاز ورودی و مایع در یک جهت جریان دارند.از آنجا که جریان گاز در برابر اسپری های مایع “فشار” نمی آورد ،سرعت گاز از طریق رگ ها بیشتر از برج های اسپری جریان جریان مخالف است.

برج های اسپری جریان همسو کوچکتر از برج های اسپری جریان متناوب هستند که همان مقدار جریان خروجی را درمان می کنند.در برج های اسپری جریان متناوب ، که به آن اسکرابر افقی می گویند ، گاز و مایع در جهت عمود بر یکدیگر جریان می یابند.در این مخزن ، گاز از طریق تعدادی مقطع پاشش به صورت افقی جریان می یابد.مقدار و کیفیت مایع پاشیده شده در هر بخش می تواند متغیر باشد، معمولاً با تمیزترین مایع که در آخرین مجموعه اسپری ها پاشیده می شود.

اسکرابر هوا

جاذب

بسیاری از مواد شیمیایی را می توان با استفاده از مواد جاذب از گازهای خروجی نیز حذف کرد.گاز دودکش از یک کارتریج عبور می کند که با یک یا چند ماده جاذب پر شده و با خواص شیمیایی اجزای سازنده سازگار شده است.این نوع اسکرابر را گاهی اوقات اسکرابر خشک نیز می نامند.پس از اشباع سطح ، ماده جاذب باید تعویض شود.جذب یک پدیده سطحی است ، جذب شامل کل مواد است. مثال: کربن فعال یک جاذب است که برای جذب ترکیبات بو استفاده می شود.

حذف جیوه

جیوه یک عنصر بسیار سمی است که معمولاً در زغال سنگ و زباله های شهری یافت می شود.اسکرابرهای مرطوب فقط برای حذف گونه های محلول جیوه مانند جیوه اکسید شده ، Hg2 + موثر هستند.بخار جیوه در شکل اولیه آن ، Hg0 ، در دوغاب اسکرابر نامحلول است و از بین نمی رود.

بنابراین ، یک فرآیند اضافی تبدیل Hg0 برای تکمیل جذب جیوه مورد نیاز است.معمولاً هالوژن ها برای این منظور به گاز دودکش اضافه می شوند.نوع ذغال سوخته و همچنین وجود یک واحد کاهش کاتالیزوری انتخابی،هر دو بر نسبت جیوه اولیه به اکسید شده در گاز دودکش درحذف جیوه تأثیر می گذارد.

جریان برگشتی در برج اسکرابر چیست ؟

در اسکرابرهای مرطوب ، جهت انجام فرایند جذب از گاز ورودی همواره باید از یک سیال جاذب استفاده کرد . این سیال جاذب به شکل حوضچه ای در کف اسکرابر قرار گرفته و از طریق پمپ های سیرکولاسیون همواره در اسکرابر جریان دارد. این جریان برگشتی به برج همواره میبایست مورد بررسی قرار گیرد و در صورت اشباع تخلیه شده و توسط سیال جدید جایگزین شود.

پدیده ماندگی در برج اسکرابر

جریان گاز ورودی به اسکرابر مرطوب از طریق تماس با سیال جاذب تصفیه میشود که هرچه مدت زمان تماس بین گاز و جاذب بیشتر شود ، فرایند جذب بهتر صورت میگیرد. به همین دلیل در اسکرابرها از سیستم پکینگ مدیا استفاده میشود تا مدت زمان ماند گاز در سیستم اسکرابر افزایش یابد . بدیهیست هرچه زمان ماند بیشتر شود ، راندمان اسکرابر افزایش می یابد اما این زمان باید به اندازه ای باشد که به سیستم مکش متصل به اسکرابر (Blower) آسیبی وارد نشود و اصطلاحا برج دچار خفگی نشود.

طراحی وساخت جدید ترین نوع اسکرابر

جمع آوری ذرات

برج های اسپری اسکرابر کم مصرف هستند. توان تماس بسیار کمتر از دستگاه های اسکرابر ونتوری است .افت فشار در برج های اسکرابر معمولاً کمتر از ۲.۵ سانتی متر (۱ اینچ) آب است.راندمان جمع آوری برای ذرات کوچک نسبتاً در دستگاههای پر مصرف بیشتر است.

آنها برای جمع آوری ذرات درشت قطر بزرگتر از ۱۰-۲۵ میکرومتر کافی هستند،اگرچه با افزایش فشارهای نازل ورودی مایع ، ذرات با قطر ۲.۰ میکرومتر را می توان جمع کرد.قطره های کوچکتر را می توان با فشار مایع بالاتر در نازل تشکیل داد.

بالاترین بازده جمع آوری هنگامی حاصل می شود که قطرات کوچکی تولید شوند .تفاوت بین سرعت قطره و سرعت ذرات در حال حرکت به سمت بالا زیاد باشد.تزریق آب در فشارهای بسیار بالا – ۲۰۷۰–۳۱۰۰ کیلو پاسکال (۳۰۰–۴۵۰ psi) – مه قطرات بسیار ریز ایجاد می کند.

در چنین مواردی می توان بازدهی بیشتری برای جمع آوری ذرات بدست آورد، زیرا مکانیزم جمع آوری غیر از تأثیر اینرسی رخ می دهد.ممکن است این نازل های اسپری از انرژی بیشتری برای تشکیل قطرات استفاده کنند تا یک ونتوری که با همان بازده جمع آوری کار می کند.

نازل اسپری

نازل اسپری وسیله ای دقیق است که باعث پراکندگی مایع دربرج اسکرابرمی شود.از نازل ها برای سه منظور استفاده می شود: توزیع مایعات در یک منطقه ، افزایش سطح مایع و ایجاد نیروی ضربه روی سطح جامد.نازل های اسپری را می توان بر اساس انرژی ورودی که برای ایجاد اتمیزه شدن ، تجزیه مایع به قطره استفاده می شود ، دسته بندی کرد.

نازل های اسپری می توانند یک یا چند خروجی داشته باشند. نازل خروجی چندگانه به عنوان نازل مرکب شناخته می شود.اسپری از مصارف صنعتی سنگین تا قوطی های اسپری سبک یا بطری های اسپری را شامل می شوند.

طراحی و ساخت اسکرابر از جنس پلی اتیلن

اساس کار دستگاه اسکرابر عمل جذب می باشد.این جذب توسط مایع صورت میگیرد.این مایع مورد نیاز در دستگاه اسکرابر بر روی صفحه هایی که داخل ستون دستگاه طراحی شده اند جریان دارند.جذب ذرات موجود در گاز و بخار توسط مایع دیگری که از طریق نگه داشتن آن ها در فضای خالی موجود در مایع صورت می گیرد.

در اسکرابر پلی اتیلنی این صفحه ها از جنس بدنه ستون اسکرابر (پلی اتیلن ) طراحی و تولید می شود.قلب اصلی دستگاه اسکابر دمنده می باشد بدون دمنده دستگاه فقط یه ستون گردش می باشد.دمنده بخارات و گازهایی که در یک ستون راکتور واکنش تولید می شوند و یا برای حذف آلاینده های موجود در گازهای صنعتی استفاده می شود.

اجزای اصلی اسکرابر :

 1. دمنده
 2. پمپ گردش
 3. ستون (از جنس پلی اتیلن)
 4. گریتینگ ( طراحی شده از جنس پلی اتیلن )
 5. مخزن جمع آوری و نگهداری
 6. ورودی و خروجی برای مایع و گاز

انواع پرکن های برج اسکرابر

پرکن های برج اسکرابر(مواد یا رسانه پر کننده) یا پکینگ مدیا (Packing Media) ، قطعات ، ورقه یا بلوکهایی هستند که اغلب از جنس PVC و یا PP (پ پ، پلی پروپیلن) ساخته میشوند. این تجهیزات در برابر مواد شیمیایی ،اسیدها، چربی و روغن ها و مواد بیولوژیک مقاومت زیادی دارند و در دو نوع پکینگ مدیا ثابت و پکینگ مدیا شناور (معلق) تولید میشوند. شکل هندسی پکینگ باعث افزایش نسبت سطح به حجم میشود. پکینگ مدیا استفاده متنوعی در صنایع مختلف از جمله آب و فاضلاب، پالایشگاه و پتروشیمی، تهویه و غیره دارد.

پکینگ مدیا

گریتینگ پلی اتیلن چیست ؟

سطوح مشبک از جنس پلی اتیلن که با شکل خاص و گریل مانند تولید می شوند و در اسکرابر تصفیه هوا کاربرد دارند.این سطوح قابلیت تحمل بار و نیروی بالای تولید شده در سیستم را دارد و در بیشتر موارد معمولا از جنس فلزی ساخته می شود.این سطوح مشبک که از جنس پلی اتیلن می باشد و به صورت صفر تا صد در محل شرکت صنایع لوله های آبرسانی قزوین ساخته می شود.

از مزایای گریتینگ های این شرکت میتوان به مقاومت آنها در برابر عوامل محیطی ، شرایط اسیدی و رطوبت بالا اشاره کرد.گریتینگ ها در اصل شبکه ای از پروفیل هایی که به صورت طولی و عرضی در کنار هم قرار گرفته اند ، می باشند.

مهمترین کاربرد آنها در اسکرابر یا دستگاه تصفیه هوا

 • سپتیک تانک ، پکیج تصفیه فاضلاب ، کانال های آب و فاضلاب ،چربی گیر
 • استخرهای پرورش ماهی و آبزیان
 • در اسکرابر به روی صفحه های مشبک الیافی که بستگی به نوع اسکرابر و اینکه چه آلاینده ای را حذف میکند قرار می گیرد.
 • در اسکرابر های مرطوب الیاف روی صفحه های مشبک را با آب مرطوب میکنند.
گریتینگ از اجزای اصلی اسکرابر

گریتینک چه کاری انجام می دهد ؟

 • حذف ذرات معلق و آلاینده های هوا در اسکرابرها
 • تجمع زباله های درشت در مسیرعبور فاضلاب در پکیج فاضلاب
 • به عنوان آشغالگیر در سپتیک تانک برای حذف ذرات درشت و آشغال ها
 • غبارگیری در مایعات برای حذف آلودگی ها در اسکرابر
 • جدا کننده روغن از آب درچربیگیر ها
 • تمیز کننده و غریان سازی گاز ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *