لیفت استیشن

ایستگاه پمپاژ فاضلاب

ایستگاه پمپاژ فاضلاب و ایستگاه پمپاژ آب از محصولاتی هستند که از جنس پلی اتیلن در این واحد تولیدی بصورت صفر تا صد تولید و مونتاژ شده و شما میتوانید با قیمت درب کارخانه این محصولات را تهیه کنید. در ادامه به توضیح عملکرد آن می پردازیم.

کانال ها

در کشورهایی که سیستم کانال دارند ، ایستگاه های پمپاژ نیز مکرر هستند.  به دلیل نحوه عملکرد سیستم قفل کانال ، هر بار که آب از آن عبور می کند،آب از قسمت بالایی کانال از بین می رود. بیشتر دروازه های قفل ضد آب نیستند،بنابراین مقداری آب از سطوح بالاتر کانال به پایین ترها نشت می کند. بدیهی است که آب باید تعویض شود یا در نهایت سطح بالایی کانال آب کافی را برای قابلیت کشتیرانی نگه نمی دارد. کانالها معمولاً با انتقال آب از نهرها و رودخانه ها به قسمتهای بالای کانال تغذیه می شوند.

اگر منبع مناسبی در دسترس نباشد،می توان از ایستگاه پمپاژ برای حفظ سطح آب استفاده کرد.  یک نمونه عالی از ایستگاه پمپاژ کانال ، ایستگاه پمپاژ Claverton در کانال Kennet و Avon در جنوب انگلیس ، انگلستان است. با استفاده از پمپ هایی که توسط یک چرخ آب که توسط رودخانه تأمین می شود ، رودخانه نزدیک آب آون را به کانال پمپ می کند. در صورت عدم دسترسی به منبع آب خارجی ، ممکن است از سیستم های پمپاژ برگشتی استفاده شود.  آب از کانال زیر پایین ترین قفل پرواز استخراج می شود و به بالای پرواز پمپ می شود و آماده عبور قایق بعدی است.

زهکشی زمین

وقتی مناطق کم زمین تخلیه می شوند ، روش کلی حفر خندق های زهکشی است. با این حال ، اگر منطقه زیر سطح دریا باشد ، لازم است آب را به سمت بالا به کانال های آبی پمپ کنید که در نهایت به دریا تخلیه می شوند. در مناطقی از تالاب ها در سطح دریا ، با این روش به زمین های کشاورزی قابل کشت غنی تبدیل شد.  زمین به دلیل تجمع گل رسوبی که در ابتدا زمین را ایجاد کرده پر از مواد مغذی است. از ایستگاه های پمپاژ برای حذف آب استفاده می شود که در نتیجه نشت یا جاری شدن سیل به مناطق کم ارتفاع راه یافته است.

ایستگاه پمپاژ فاضلاب چیست

پکیج ایستگاه پمپاژ فاضلاب سیستم یکپارچه ای است که در یک محفظه ساخته شده از مواد مقاوم در برابر ضربه ساخته شده است. لوله داخلی تعبیه شده ، از قبل آماده نصب در زمین مونتاژ می شود و پس از آن پمپ های زیر آب و تجهیزات کنترل نصب می شوند. برای جمع آوری خدمات مکانیکی ساختمان و پمپاژ مایعات مانند آبهای سطحی و فاضلاب از مناطقی که تخلیه با نیروی ثقل امکان پذیر نیست استفاده می شوند. انواع ایستگاه پمپاژ یا لیفت استیشن متناسب با روش اجرای آن متنوع است و کاربردهای مختلفی دارند.

نقشه ایستگاه پمپاژ فاضلاب :

کنترل هایی برای عملکرد کاملاً خودکار ، یک نشانه زنگ هشدار سطح بالا ، در صورت خرابی پمپ ؛ و احتمالاً یک سیستم راهنمای ریل / اتصال اتوماتیک / پایه ، برای حذف آسان پمپ ها برای نگهداری. سیستم ایستگاه پمپ بسته بندی شده ، تمام اجزای سازنده را در یک محفظه واحد قرار داده است. قبل از نصب و نصب لوله ها و مجهز کردن هر واحد می تواند هزینه و زمان مربوط به کارهای عمرانی و کار در سایت را کاهش دهد.

ایستگاه پمپاژ فاضلاب :

ایستگاه های پمپاژ در سیستم های جمع آوری فاضلاب به طور معمول برای اداره فاضلاب خام که از خطوط لوله جاذبه زیرزمینی تأمین می شود (لوله هایی که شیب دارند تا مایع بتواند در یک جهت تحت نیروی جاذبه جریان یابد) طراحی می شوند. فاضلاب در چاله ای وارد می شود و در آن ذخیره می شود که معمولاً به عنوان چاه مرطوب شناخته می شود. چاه مجهز به ابزار دقیق الکتریکی برای شناسایی سطح فاضلاب موجود است.هنگامی که سطح فاضلاب به یک نقطه از پیش تعیین شده افزایش می یابد. برای انتقال فاضلاب در فاصله قابل توجهی،یک پمپ برای بلند کردن فاضلاب از طریق یک سیستم لوله تحت فشار به نام یک منبع اصلی فاضلاب شروع می شود.

ایستگاه پمپاژ را می توان ایستگاه آسانسور نامید اگر پمپ فقط در یک چاله جاذبه نزدیک تخلیه شود. از اینجا چرخه دوباره شروع می شود تا فاضلاب به نقطه مقصد برسد – که معمولاً یک تصفیه خانه است. با استفاده از این روش ، از ایستگاه های پمپاژ برای انتقال زباله ها به ارتفاعات بالاتر استفاده می شود. در مورد جریان زیاد فاضلاب به داخل چاه (به عنوان مثال در دوره اوج جریان و هوای مرطوب) از پمپ های اضافی استفاده می شود. در صورت خرابی ایستگاه پمپاژ ، یک پشتیبان در سیستم فاضلاب ایجاد می شودو منجر به سرریز فاضلاب بهداشتی می شود .

ایستگاه پمپاژ

طراحی ایستگاه پمپاژ فاضلاب

مراحل ساخت ایستگاه پمپاژ فاضلاب از طراحی شروع می شوند که یک پمپ یا یک مجموعه پمپ از پس شرایط اوج جریان عادی برآیند. افزونگی در سیستم تعبیه شده است تا در صورت عدم کارکرد هر یک از پمپ ها ، پمپ یا پمپ های باقیمانده جریان طراحی شده را کنترل کنند. حجم ذخیره چاه مرطوب بین تنظیمات “پمپ روشن” و “پمپ خاموش” برای به حداقل رساندن شروع و توقف پمپ طراحی شده است .

مدت زمان نگهداری آن چنان طولانی نیست که اجازه دهد فاضلاب چاه مرطوب به حالت سپتیک درآید. پمپ های فاضلاب تقریباً همیشه پمپ های گریز از مرکز مکش انتهایی با پروانه های باز هستند. با یک مجرای باز بزرگ طراحی شده اند تا از گرفتگی آوار یا رشته های رشته ای پیچیده روی پروانه جلوگیری کنند. یک موتور القایی چهار قطب یا شش قطب AC به طور معمول پمپ را هدایت می کند.

برخی از پمپ ها ، به طور معمول پمپ های فاضلاب مواد جامد موجود در فاضلاب را نیز ذوب می کنند و آنها را به قطعات کوچکتر تقسیم می کنند که به راحتی از پروانه عبور می کنند. فضای داخلی ایستگاه پمپ فاضلاب مکان بسیار خطرناکی است. گازهای سمی ، مانند متان و سولفید هیدروژن ، می توانند در چاه مرطوب جمع شوند. هرگونه ورود به چاه مرطوب نیاز به روش صحیح ورود فضای محدود برای یک محیط خطرناک دارد. برای به حداقل رساندن نیاز به ورود ، تاسیسات معمولاً طوری طراحی می شود که اجازه می دهد پمپ ها و سایر تجهیزات از خارج چاه مرطوب خارج شوند.

ایستگاه پمپاژ آب

دستگاه هایی هستند که می توانند بدون نیاز به ورودی مستقیم انسان ، از یک مکان به مکان دیگر انتقال آب دهند. این دستگاه ها می توانند آب کانال ها را تأمین کنند ، آب را در سیستم های تصفیه به گردش درآورند و حتی می توانند آب را از زمین کم ارتفاع تخلیه کنند. پمپ های آب معمولاً فقط در مواردی از این نوع کاربردها در نظر گرفته می شوند که تخلیه با نیروی جاذبه ساده امکان پذیر نباشد. از ایستگاه های پمپاژ آب به ندرت برای حذف آب از مکان های مرتفع استفاده می شود.

در بسیاری از موارد بسیار ساده تر می توان کانال را حفر کرد و اجازه داد آب به طور طبیعی در منطقه جمع آوری مورد نظر به سمت پایین سرازیر شود. از طرف دیگر ، بسیار معمول است که ایستگاه های پمپاژ آب آب را به یک مکان مرتفع برسانند. برای ساکنان ساکن در ارتفاعات، آبی که در خانه های خود استفاده می کنند باید در سربالایی حرکت کند و در این حالت ایستگاه های پمپاژ آب برای تحقق این امر ضروری است.

طراحی ایستگاه پمپاژ آب

ایستگاه پمپاژ آب باید فشار کافی را برای غلبه بر نیروی جاذبه بر روی آب ایجاد کند. با رسیدن این سطح فشار ، فشار کافی برای حرکت مایع با سرعت جریان مورد نیاز وجود خواهد داشت. این یک معادله ریاضی ساده است و پمپ ها به گونه ای طراحی شده اند که می توانند به راحتی تنظیم شوند. برای ورود داده های مورد استفاده از یک کنترل کننده الکترونیکی که مستقیماً به خود ایستگاه پمپاژ متصل است یا از یک مکان از راه دور کار می کند ، استفاده می شود.

این معادله با در نظر گرفتن کلیه لوله ها، اتصالات اضافی ، تغییر در ارتفاع و سایر قسمتهایی که ممکن است بر فشار سیستم آب تأثیر بگذارد ، محاسبه می شود. به ابعاد ورودی لوله توجه کنید ، هرگونه تغییر جهت در لوله کشی، انواع مختلف شیرآلات و همچنین ابعاد خروجی در امتداد سیستم ، همه باید در هنگام محاسبه فشار در نظر گرفته شوند.

برای غلبه بر فشار سیستم و حرکت دادن آب مورد نیاز است. در این محاسبه ، همچنین مهم است که به خصوصیات مختلف مایعی که قرار است پمپ شود ، توجه کنید. بنابراین ، برای آب ، بررسی فاکتور زبری و همچنین اصطکاک مایعات بر روی لوله ها بسیار مهم است. مایعات مانند آب اصطکاک بسیار کمی دارند ، با این حال ، فاضلاب و مواد شیمیایی ممکن است چسبناک باشند و به همین دلیل برای انتقال آنها از طریق لوله کشی به فشار بیشتری احتیاج دارند.

ایستگاه پمپاژ آب کشاورزی

مکان های زیادی در سراسر کشور وجود دارد که یک ایستگاه پمپاژ آب می تواند بسیار مفید باشد. به عنوان مثال ،یک منطقه عظیم مرداب در اطراف رودخانه ، از ایستگاه های پمپاژ آب برای پاکسازی مقدار زیادی از خاک باتلاقی و در عوض ایجاد زمین های کشاورزی قابل استفاده استفاده شد. بهترین چیز در مورد این نوع تغییر زمین این است که برای کشاورزی بسیار مفید است. از آنجا که زمین غرقاب از آب تخلیه می شود ، مواد مغذی و ذرات موجود در آب در خاک باقی مانده و باعث می شود کثیفی به ویژه برای رشد گیاه مفید باشد.

ایستگاه پمپاژ فاضلاب سنتی

دارای یک چاه مرطوب و یک “چاه خشک” هستند. غالباً اینها همان ساختاری هستند که با یک شکاف داخلی جدا شده اند. در این پیکربندی پمپ ها در زیر سطح زمین روی پایه چاه خشک نصب می شوند تا ورودی های آنها در هنگام شروع پمپ زیر سطح آب باشد. پمپ را بتونه کاری کرده و همچنین NPSH موجود را به حداکثر برسانید.

اگرچه به طور اسمی از فاضلاب چاه مرطوب جدا شده است ،اما چاه های خشک در زیر زمین ، فضاهای محدود هستند. هرگونه خرابی یا نشتی پمپ ها یا لوله کشی می تواند فاضلاب را مستقیماً به داخل چاه خشک و با طغیان کامل تخلیه کند.

موتورهای الکتریکی به طور معمول بالای سرریز،سطح آب چاه مرطوب ، معمولاً بالاتر از سطح زمین نصب می شوند. موتور های الکتریکی پمپ های فاضلاب را از طریق یک شافت عمودی کشیده هدایت می کنند. برای محافظت از موتورهای زمینی در برابر آب و هوا ،خانه های کوچک پمپاژ به طور معمول ساخته می شوند،که شامل تجهیزات برق و الکترونیکی کنترل هستند. اینها قسمتهای قابل مشاهده ایستگاه پمپاژ فاضلاب سنتی هستند،که کوچکتر از چاههای مرطوب و خشک زیرزمینی هستند.

ایستگاه پمپاژ فاضلاب

ایستگاه پمپاژ مدرن

به چاه خشک یا پمپاژ احتیاج ندارند و معمولاً فقط از یک چاه مرطوب تشکیل شده اند. در این پیکربندی ، پمپ های زیر آب فاضلاب با موتور الکتریکی کاملاً کوپل شده درون چاه مرطوب نصب می شوند و در فاضلاب غوطه ور می شوند. پمپ های زیر آب بر روی دو ریل راهنمای عمودی نصب می شوند و بر روی یک پایه که یک خم عمودی را برای لوله تخلیه تشکیل می دهدثابت می شود.

برای تعمیر و نگهداری یا تعویض ، پمپ های زیر آب توسط یک زنجیره از اردک پا بلند می شوند و از دو ریل راهنما به سطح نگهداری بالا می روند. نصب مجدد پمپ ها به سادگی این روند را معکوس می کند در حالی که پمپ مجدداً روی ریل های راهنما نصب می شود و روی پایه پایین می آید.

از آنجا که موتورها آب بندی شده اند و هوا نگران کننده نیست ، به هیچ یک از سازه های بالاتر از سطح زمین نیازی نیست . به جز یک کیوسک کوچک که شامل سیستم های کنترل و تابلو برق است. به دلیل نگرانی های بهداشتی و ایمنی بسیار کمتر ، ایستگاه های پمپاژ فاضلاب پمپ زیر آب تقریباً کاملاً جایگزین ایستگاه های پمپاژ فاضلاب سنتی شده اند.

محاسبه دبی ایستگاه پمپاژ

اولین مرحله ساخت ایستگاه پمپاژ بررسی دقیق شرایط احداث ایستگاه پمپاژ است. برآورد و محاسبه ظرفیت آب و فشار آب مورد نیاز برای سیستم مورد نظر می باشد. در این مرحله متناسب با فشار لازم تعداد و نوع پمپ ها تعیین می شود. همچنین قطر لوله مکش و ارتفاع لازم برای نصب پمپ محاسبه مس شود. به طور مثال پمپ های مورد استفاده در ایستگاه تصفیه خانه با ایستگاه تامین آب متفاوت است ونیاز به خردکن دارد.

سپس براس پمپ ها بازه عملکرد و سرعت عملکرد و منحنی سیستم انتقال تعیین میشود. با توجه به این عوامل روش های کنترلی برای ایستگاه پمپاژ بررسی و طراحی می شود که در این بخش طراحی هیدرومکانیکی گفته می شود. هزینه های ثابت و جاری سیستم محاسبه می شود . ارزیابی کلی روی مجموعه صورت می گیرد.

مثالی از محاسبه دبی ایستگاه پمپاژ تصفیه خانه شهری :

  • محاسبه ظرفیت پمپ : تعیین نرخ رشد جمعیت در سال ، مصرف متوسط سرانه آب ، ضریب حداکثر مصرف روزانه آب ، مصارف آب غیر شهری
  • انتخاب نوع پمپ و تعداد آن بر اساس ظرفیت آن و انتخاب چاه خشک یا تر براساس آن
  • تعیین ظرفیت ایستگاه پمپاژ : باید به گونه ای باشد که هرگاه بزرگترین پمپ از کار افتاد یا از سیستم خارج شد پمپ دیگر توانایی پمپ دبی حداکثر را داشته باشد.

روش اجرای ایستگاه پمپاژ

سیستم فاضلاب از شبکه ای از لوله ها تشکیل شده است که فاضلاب را از خانه و مشاغل به فاضلاب اصلی منتقل می کند. به طور معمول ، شبکه لوله ها به گرانش متکی هستند تا زباله ها به فاضلاب اصلی منتقل شوند. در مناطق کم ارتفاع که فاضلاب اصلی در زمینی بالاتر از لوله های فاضلاب خانگی قرار دارد ، لازم است فاضلاب به روش دیگری به فاضلاب اصلی منتقل شود. اینجاست که ایستگاه های پمپاژ فاضلاب وارد می شوند.

لیفت استیشن از جنس پلی اتیلن

شرکت صنایع لوله های آبرسانی قزوین تولید کننده پکیج ایستگته پمپاژ از جنس پلی اتیلن می باشد. مخزن اصلی آن ها از مخازن پلی اتیلن دوجداره معمولا به صورت عمودی با پروفیل های ساختمند می باشد. پروفیل اصلی بدنه مطابق با استاندارد ۹۱۱۶-۳ در مقاومت های مختلف طراحی و تولید می شود. پمپ استیشن ها معمولا به صورت دفنی هستند به همین علت متناسب با تنش ها و فشار های وارد به آن ها تولید می شوند.

به علت آلاینده ها و مواد مختلف موجود در فاضلاب این مخازن مقاومت بالایی نیز در برابر مواد شیمیایی دارند. ایستگاه پمپاژ پلی اتیلنی حمل، نصب و راه اندازی راحت تری دارند و قیمت پایین تری از نمونه های دیگر دارند. امکان اتصال هر اتصال و ورودی و خروجی را دارد. قیمت ایستگاه پمپاژ این شرکت متناسب با قیمت روز مواد پلی اتیلن محاسبه می شود. جهت اطلاع از قیمت ها با کارشناسان فنی ما تماس حاصل فرمایید.

۰۹۱۰۸۳۷۰۰۱۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *