تابلو فرمان ایستگاه پمپاژ فاضلاب

تابلو فرمان ایستگاه پمپاژ

تابلو فرمان ایستگاه پمپاژ فاضلاب در محل تولید شرکت کیش سپتیک به صورت کامل و صفر تا صد جمع آوری شده و جهت نصب روی ایستگاه پمپاژ و اسکرابرها آماده میشود.

برق ایستگاه پمپاژ

تابلو فرمان ایستگاه پمپاژ فاضلاب یا تابلو برق وسیله ای است که سیستم مکانیکی و الکتریکی را هماهنگ می نمایند. با طراحی مناسب نقش به سزایی در کارکرد مطلوب بوستر پمپ دارد. آن هاباید الکتروموتور ها و پمپ ها را از خطرات احتمالی نظیر نوسانات شدید در شبکه برق و خشک کار کردن پمپ ها محافظت کنند. تحت فشار بودن دائمی سیستم پمپاژ می تواند عملکرد صحیح پرشر سوئیچ (Pressure Switches) را مورد تاثیر قرار دهد.

Pump Control موتورهای الکتریکی را کنترل می کند که پمپ های مکانیکی را تأمین می کنند. پانل کنترل پمپ شامل اجزای قدرت برای کنترل موتور پمپ ، سنسورهای محافظت از پمپ و دستگاه های خلبان برای کنترل اپراتور است. از سنسورهای اضافی برای نظارت بر روند کار خودکار پمپ استفاده می شود.

محافظت از پمپ و موتور پمپ از اولویت ها هستند زیرا خرابی پمپ می تواند عواقب جدی داشته باشد. حداقل اطمینان حاصل کنید که موتور و پمپ بیش از حد گرم نمی شوند و پمپ خشک نمی شود. یک پانل کنترل پمپ ممکن است برای کنترل یک پمپ یا چند پمپ در صورت لزوم طراحی شده باشد و به طور کلی به شرح زیر عمل می کند.

مطلب مرتبط : طراحی ایستگاه پمپاژ

تجهیزات برقی ایستگاه پمپاژ

یک پانل کنترل پمپ باید از وضعیت متغیرهای فرایند لازم برای کنترل و محافظت از پمپ آگاهی داشته باشد. این بدان معنی است که باید به دستگاههایی متصل شود که روند کار را کنترل می کنند.

 • اضافه بار موتور : حفاظت از پمپ برای زمانی که جریان موتور پمپ بالاتر از میزان بارگذاری آمپر کامل آن است.
 • سنسورهای دما : هنگامی که پمپ یا موتور بالاتر از درجه حرارت هستند ، از پمپ محافظت می کنند.
 • سنسورهای سطح : کنترل و محافظت پمپ برای اطمینان از خشک نشدن پمپ
 • سنسورهای جریان : برای بررسی پمپ در حال حرکت مایعات استفاده می شود
 • سنسورهای فشار : برای کنترل پمپ و تنظیم سرعت استفاده می شود

پمپ ها را بر اساس موارد زیر راه اندازی و متوقف کنید

 1. سنسورهای سطح
 2. سنسورهای فشار
 3. سنسورهای جریان

با استفاده از موارد زیر پمپ ها را کنترل کنید

 • سرعت ثابت (کوچک) : از یک موتور شروع کننده در عرض خط استفاده کنید
 • سرعت ثابت (بزرگ) : استفاده از استارتر نرم جامد (جلوگیری از چکش آب)
 • سرعت متغیر : از یک درایو فرکانس متغیر (کنترل فشار یا جریان استفاده کنید)

وظیفه کنترلر (PLC) چیست؟

بوستر پمپ را طوری کنترل کند که در شبکه مصرف فشار و دبی مطلوب ایجاد گردد و استهلاک نیز در پمپ ها بطور مساوی تقسیم گردد. یک پانل کنترل پمپ در تابلو فرمان باید به یک اپراتور این امکان را بدهد تا برق را خاموش و روشن کند ، فرآیند را کنترل کند و روند و وضعیت همه هشدارها را در صورت لزوم کنترل کند.

مخزن دیافراگمی چیست ؟

آب سیالی است با درصد تراکم نزدیک به صفر و بطور عملی غیر قابل تراکم می باشد. از آنجا که درخطوط پمپاژ همواره باید تداوم سیال برقرار باشدتا عمل ازدیاد فشار و انتقال توسط پمپ انجام گیرد. تا بخشی از سیستم پمپاژ بصورت ارتجاعی قابلیت جذب انرژی بصورت فشار یا کشش را دارا باشد. این مخازن این قابلیت را دارند که آب را تحت فشار معینی ذخیره نموده و در صورت نیاز دوباره آن را به سیستم باز گردانند. این مخازن را مخازن دیافراگمی می گویند.

برای جلوگیری از ازدیاد روشن و خاموش شدن پمپ ها چه باید کرد ؟

سعی می شود حجم مخزن دیافراگمی را قدری بزرگتر از حداقل موردنیاز برای نگهداری فشار در تابلو فرمان انتخاب نمایند. مصارف کوچک از محل ذخیره مخزن دیافراگمی تامین می گردد در صورت نیاز به مقادیربیشتر آب مورد نیاز تامین شده و ضمنا آب تخلیه شده از مخزن نیز دوباره جایگزین می‌شود. در بوستر پمپ هایی که از کنترلر برای کنترل کارکرد آن ها استفاده می شود حجم مخازن دیافراگمی مورد نیاز کمتر از حجم محاسبه شده خواهد بود. زیرا کنترلر با برنامه ریزی صحیح می تواند بخشی از عملکرد مخزن دیافراگمی را پوشش دهد

پمپ ژاکی چیست ؟

در مصارف کوچک ایستگاه پمپاژ از پمپ ژاکی به جای مخازن دیافراگمی استفاده می کنیم. ترکیبی از پمپ ژاکی و مخزن دیافراگمی بیشتر توصیه می شود. باعث جلوگیری از روشن و خاموش شدن های مکرر پمپ های اصلی گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *