مخزن نگهداری غلات

مخزن نگهداری غلات

مخزن نگهداری غلات جزو مهمترین مخازن نگهداریست.یکی از دلایلی که در نگهداری غلات باید به آن توجه کنیم این است که غلات در اثر حرارت درونی فاسد میشوند.

در فصل های سرد سال مثل پاییز و زمستان، مشکلات کمتری در نگهداری از غلات وجود دارد.در فواصل گرم نیاز به مخازنی داریم که شرایط را برای خنک نگه داشتن فضای داخلی رافراهم کنند.

دانه غله به علت ساختار، سطح و خواص فیزیکی بهترین شرایط را برای خنک شدن در حالت انبوه دارد.هوای تهویه شده  میتوان به داخل مخازن نگهداری غلات عبور داده شود.در مخازن دوجداره پلی اتیلن با عبور دادن جریان آب از فضای خالی بین پروفیل های داخل دیواره این مخازن میتوان فرآیند خنک کردن غلات را فراهم آورد.

خنک کردن غلات برای ذخیره سازی اولیه غلات تازه برداشت شده و مرطوب کردن قبل از عبوردادن از خشک کن به کار گرفته می شد.همچنین به منظور حفاظت در مقابل حشرات غلات فرآیند خشک و خنک شدن انجام میشود.

این مخازن بادیواره های تقویت شده و شکل ارگونومیک خود توانایی نگهداری مقدار بالایی از مواد جامد را دارا می باشد .به صورت عمودی و افقی در حجم های مختلف جهت نگهداری غلات ، خشکبار ، حبوبات و.. تولید میشوند.این مخازن با پروفیل ساختمند مانع ورود نور خورشید و مقاومت یالای آن ها میشود.

راه های کنترل دما

خنک نگهداشتن غلات باعث غیر فعال شدن کنه ها و قارچ ها میشود زیرا در دمای سرد غیر فعال اند.در داخل مخازن حرارت سنج یا حس گرهای حرارتی میتوان نسب کرد تا دمای مخازن را ثبت کند.دریچه بازدید های در مخازن برای بازدید و نمونه گیری تعبیه شده است.این امکان را به ما میدهند تا از غلات درون آنها نمونه برداری کنیم و حرارت داخل آن را به صورت دستی اندازه گیری کنیم

تهویه و خنک کردن :

محیط داخل مخازن را به گونه ای که حالت ماده تغییر نکند خنک میکند و با هوادهی از جریان همرفت و افزایش موضعی دما جلوگیری میکند.طراحی مخازن دوجداره پلی اتیلن به گونه ای است که میتوان هر تجهیزاتی که برای نگهداری غلات لازم است را در آن ها نصب کرد

مزایای مخازن دوجداره پلی اتیلن جهت نگهداری غلات :

 • دوام بالا در برابر خوردگی
 • عدم تغییر شکل بدنه و دوام جداره در برابر انواع واکنش های سیالات
 • مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش به دلیل استفاده از مواد (Anti-UV)
 • مقاومت بالا در برابر خوردگی و مواد شیمیایی
 • ساختمند بودن جدارها و امکان مدفون شدن
 • عمر طولانی قابلیت ساخت در رنگهای دلخواه و ابعاد گوناگون
 • سبکی وزن و سهولت در حمل و نقل
 • پرتابل بودن و قابلیت جابجایی آسان حتی چند سال پس از نصب و راه اندازی اولیه
 • سرعت بالا در ساخت ، نصب و راه اندازی
 • انعطاف پذیری پلی اتیلن و سازگاری در برابر نشست های نامتقارن زمین و حرکت های کوچک
 • قابلیت جوش پلاستیک به دلیل همگن بودن جوش و لوله
 • عدم نیاز به عملیات ساختمانی در محل پروژه

ویژگی های مخزن نگهداری غلات عبارتند از اینکه این مخازن به علت جوش یکپارچه و آب بندی کامل به هیچ عنوان نفوذپذیری آب باران یا رطوبت اطراف را ندارند.به علت نوع طراحی می توانیم در هر قسمت از آن درب یا ورودی جهت دسترسی به آن را قرار دهیم.

ساختار پروفیل آن ها به گونه ای است که فضای داخل بین دو دیواره (دوجداره بودن دیواره ) خالی می باشد و میتوان با عبورآب از این ناحیه به عنوان سیر کولر استفاده کرد و داخل مخزن را خنک نگه داشت.

این مخازن مقاومت بالایی در برابر فشارهای داخلی و خارجی دارند. در حجم های متفاوتی تولید میشوند.از آن ها میتوانیم به عنوان سیلوهایی جهت نگهداری مواد خشک برای دراز مدت بدون هیچ آسیبی و هزینه ها را به صورت چشم گیریکاهش میدهد،استفاده کرد.

مخزن کونیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *