wet scrubber made by HDPE

اسکرابر تصفیه هوا چیست ؟

اسکرابر تصفیه هوا ساخت ایران

اسکرابر تصفیه هوا وظیفه کنترل آلودگی هوا را انجام میدهد.قادر به حذف آلاینده های مختلف و گازهای شیمیایی به جهت جلوگیری از ایجاد آلودگی های زیست محیطی و استخراج مواد شیمیایی موجود در هوا هستند.

فهرست محتوای این مقاله

کاربرد اسکرابر

شستشوی مرطوب 

شستشوی خشک یا نیمه خشک

اسکرابر کنترل آلودگی هوا

سیستم های تصفیه صنعتی و کنترل آلودگی هوا در صنایع مختلف نظیر صنایعی که تولید گازها و بخارات سمی دارند. اهداف مختلفی نظیر جلوگیری از آلودگی های زیست محیطی و همچنین جذب ترکیبات خاص از گازهای صنعتی خروجی برای استفاده مجدد گاز تصفیه شده را دارد.

استفاده از دستگاه تصفیه هوا برای حذف آلاینده ها و ذرات معلق برای کنترل آلودگی مورد استفاده قرار میگیرد. برای از بین بردن برخی ذرات و یا گازهایی که در جریانهای اگزوزهای صنعتی وجود دارد از آن ها استفاده می شوند.

اولین اسکراب هوا برای حذف دی اکسید کربن از زیر دریایی اولیه به نام Ictineo I طراحی شده است. به طور کلی عملکرد آنها استفاده از مایعات جاذب برای شستشوی آلاینده های ناخواسته از یک جریان گاز می باشد.

scrubber یعنی چه ؟

اسکرابرها یکی از دستگاههای اصلی کنترل گازهای گلخانه ای به ویژه گازهای اسیدی هستند. با استفاده از تراکم گاز دودکش ها می توان از اسکرابرها برای بازیافت گرما از گازهای گرم استفاده کرد. همچنین برای جریان زیاد در فرآیندهای خورشیدی ، PV یا LED استفاده می شوند. در ادامه خواهیم فهمید که دقیقا اسکرابر چیست ؟

مطلب مرتبط : پروژه اسکرابر تصفیه هوا مربوط به شرکت محترم اشجع باتری ارومیه

طراحی و ساخت اسکرابر :

با توجه به اینکه گازهای صنعتی اغلب خورنده و دمای بالایی دارند باید جنس آنها به گونه ای باشد که عمر آن ها را افزایش دهد. سیستم اسکرابر شرکت کیش سپتیک ساخته شده از لوله های اسپیرال کاروگیت پلی اتیلن با دیواره دوجداره مقاوم در برابر مواد خورنده ، مواد شیمیایی و دمای بالا میباشد.

کارشناسان این شرکت با طراحی دقیق حجم اسکرابر با توجه به دبی گاز ورودی آنالیز را انجام میدهند. همچنین جنس و محل قرار گیری پکینگ ها و دبی و ترکیبات سیال پاششی روی پکینگ ها اسکرابر ها را با بالاترین راندمان تصفیه هوا طراحی میکنند.قیمت اسکرابر  گروه صنعتی کیش سپتیک از مدل های دیگر اسکرابر فلزی و غیره کمتر می باشد. جهت دریافت لیست قیمت اسکرابر با شماره ۰۹۱۰۸۳۷۰۰۱۵ تماس بگیرید.

اجزا و مکانیزم عملکرد اسکرابر :

مخزنی استوانه ای با قطر و ارتفاع های متفاوت متناسب با عوامل مختلف طراحی میشود.داخل این مخزن دیوایدر گریتینگ (شبکه ای) بعنوان نگه دارنده پکینگ ها تعبیه شده است

سیستم پکینگ تعبیه شده داخل اسکرابر توسط سیال جاذب پاششی اشباع میشوند تا گازهای شیمیایی مختلف حین عبور از پکینگ ها جذب شوند. گاز به همراه ذرات معلق از دریچه ورودی تعبیه شده وارد مخزن میشود.

wet scrubber with detail
اسکرابر حذف بخارات اسیدی
اسکرابر تصفیه گرد و غبار
اسکرابر اسیدی

انواع اسکرابر تصفیه هوا

انواع عمده اسکرابرهای صنعتی عبارتند از : اسکرابر مرطوب ، اسکرابر خشک و رسوب دهنده های الکترواستاتیک

اسکرابرها دستگاه های کنترل آلودگی هوا هستند که از مایع برای حذف ذرات یا گازهای خروجی اگزوز صنعتی(اگزاست) یا جریان گاز دودکش استفاده میکنند. این مایع اتمیزه شده (معمولاً آب) {در مایعات بمعنی تبدیل به پودر کردن یا atomized } ذرات و گازهای آلاینده را به منظور شستشوی موثر آنها از جریان گاز به داخل میبرد.

در مقایسه با سایر دستگاه های کنترل آلودگی هوا، اسکرابرها بسیار چند رشته ای هستند و توانایی حذف همزمان جامدات، غبار و گازها را دارند و در عین حال خنک کنندگی را نیز فراهم میکنند. آنها همچنین میتوانند گازهای قابل احتراق و قابل اشتعال را با خیال راحت جابجا کنند. با این حال، اسکرابرها از سطوح بالایی از خوردگی رنج می برند و ماده های آبکی مثل آب آهک تولید میکنند که برای بازیافت و دفع راحت تر هستند.

اسکرابرهای صنعتی مرطوب

یکی از اساسی ترین اسکرابرهای صنعتی ، اسکرابر مرطوب یا وت اسکرابر است. در ابتدایی ترین شکل خود، آب در یک ظرف فلزی یا کامپوزیتی محصور میشود. گازهای آلوده از آب عبور میکنند و آب آلودگی ها را جذب میکند. (مایعات دیگر را می توان برای حذف موثر آلودگی های مختلف استفاده کرد.) این مایعات از نظر ترکیب شیمیایی و بار کلی متفاوت هستند. این مایعات می توانند هر چیزی از بار مثبت یا منفی تا بدون بار باشند. از آنجایی که آلاینده‌ها میتوانند از نظر شارژ متفاوت باشند، اسکرابرها را می‌توان با مایعی بسته بندی کرد که برای حذف آلودگی از گاز به بهترین وجه به هم متصل میشود.

بنابراین گاز خروجی از اسکرابر تمیزتر است. پیشرفت در اسکرابرهای مرطوب باعث افزایش کارایی در حذف آلاینده ها شده است. یکی از پیشرفت‌های مهم، به حداکثر رساندن سطح کل مایعی است که گازهای آلوده با آن مرتبط است. سطح بیشتر به این معنی است که می توان مقدار بیشتری از آلودگی ها را از گاز خارج کرد. پیشرفت دیگر در اسکرابرها افزایش مخلوط گاز با سیال اسکرابر است. این آسپیراتورها یا دستگاههای مکنده محلول را به هم میزند و اختلاط گاز آلوده و مایع را افزایش میدهد.

اسکرابر مرطوب با سایر اسکرابرهای صنعتی متفاوت است زیرا ارتباط مایع و گاز باعث افزایش سطح رطوبت گازی میشود که از خروجی اسکرابر خارج میشود. افزایش رطوبت در گاز باعث ایجاد یک ابر قابل مشاهده از خروجی اسکرابر میشود. در اسکرابرهای سنتی از مایع برای حذف آلاینده های مضر موجود در جریان هوا استفاده میکنند.شیوه جذب سطحی به وسیله مایعات در صنعت بسیار مورد استفاده قرار می‏گیرد. لازم است که از یک سو سطح تماس کافی برای تبادل جرم بین گاز و مایع ایجاد شود (این وظیفه بر عهده پکینگ است) و از سوی دیگر سیالی مناسب انتخاب شود که ظرفیت آن برای جذب ذرات مورد نظر کافی باشد.

گازهای خروجی ممکن است حاوی موادی باشد که برای محیط زیست مضر تلقی می شود و اسکرابر آن را حذف یا خنثی میکند. از اسکراب مرطوب برای تمیز کردن هوا یا سایر گازهای آلاینده های مختلف و ذرات گرد و غبار استفاده می شود. شستشوی مرطوب از طریق تماس با ترکیبات هدف یا ذرات با محلول شستشو کار می کند. محلول ها به سادگی می توانند آب یا محلول های معرف هایی باشند که به طور خاص ترکیبات خاصی را هدف قرار می دهند.

اسکرابرهای مرطوب در صورت ارسال گاز به پشته ، می توانند نسبت به آب موجود در گاز را افزایش دهند. در نتیجه یک ستون قابل مشاهده ایجاد می شود. آب اضافی چگالش شده باید به طور مداوم از آب در گردش خارج شود.

اسکرابر صنعتی خشک

برخلاف اسکرابر صنعتی مرطوب، اسکرابر خشک از مایع برای جذب آلاینده ها استفاده نمیکنند.به دلیل این تفاوت، بخار در اثر واکنش تولید نمیشود و نیازی به سیستم فاضلاب نیست. اسکرابر صنعتی خشک از یک مرکز واکنش تشکیل شده است که در آن جاذب یا مواد واکنش خشک که آلاینده ها را جذب می کند با گاز آلوده مخلوط میشود. همچنین در داخل سیستم یک جزء ماده وجود دارد که به حذف محصول واکنش، که جاذب خشک متصل به آلاینده است، کمک می کند. اسکرابرهای خشک عمدتاً برای حذف اسیدهای موجود در گازها استفاده میشوند.

جاذب خشک مورد استفاده برای حذف اسید از گاز معمولاً از دوغاب قلیایی ساخته می شود. این دوغاب ماهیتی بازی دارد و اسید موجود در گاز را خنثی می کند. این جاذب را می توان به دو صورت با گاز اسیدی مخلوط کرد. دو نوع مختلف اسکرابر صنعتی خشک وجود دارد. اولین مورد تزریق جاذب خشک نامیده می شود. در طی این فرآیند، گاز مستقیماً با جاذب قلیایی مخلوط می شود. روش دوم روش جاذب اسپری خشک کن است. در این روش، گاز آلوده از طریق غبار جاذب پردازش میشود. دوش های تعبیه شده (shower) اجازه یک ترکیب خوب میدهند و باعث حذف موثر آلاینده ها از گاز میشوند.

بنابراین ، اسکرابرهای خشک به طور کلی فاقد بخار پشته یا الزامات لازم برای استفاده و دفع فاضلاب هستند.سیستم های شستشوی خشک برای از بین بردن گازهای اسیدی (مانند SO2 و HCl) استفاده می شود.سیستم های شستشوی خشک اغلب برای از بین بردن گازهای بو و خورنده از عملیات تصفیه خانه فاضلاب استفاده می شود.

متوسط ​​مورد استفاده معمولاً یک ترکیب آلومینای فعال شده با مواد برای کنترل گازهای خاص مانند سولفید هیدروژن است.رسانه های مورد استفاده می توانند با هم مخلوط شوند تا طیف گسترده ای از حذف سایر ترکیبات بو مانند متیل مرکاپتان ، آلدهیدها ،ترکیبات آلی فرار ، دی متیل سولفید و دی متیل دی سولفید را ارائه دهند.

رسوب دهنده های الکترواستاتیک

رسوب‌دهنده‌های الکترواستاتیک از انواع مختلف اسکرابرهای صنعتی با استفاده از انرژی باردار برای حذف گرد و غبار و سایر آلاینده‌ها از گاز، بطور منحصر به فردی عمل میکنند. مطابقت قطبیت و نوع بار برای اتصال به گاز و حذف آلاینده ها از گاز مهم است.

نمونه ای از طراحی یک رسوب دهنده الکترواستاتیک، رسوب دهنده صفحه ای است. صفحه یک ورق فلزی است که با یک نوع شارژ خاص شارژ میشود. این صفحات به گونه ای طراحی شده اند که موازی با لوله کشی باشند تا گاز از بین صفحات عبور کند و صفحات گرد و غبار یا آلودگی را از بین ببرند.

علاوه بر رسوب‌ دهنده‌های الکترواستاتیک صفحه فلزی، رسوب‌دهنده‌های الکترواستاتیک مرطوب نیز وجود دارند که به حذف گازهای با رطوبت بالا کمک میکنند. برخی از مواد شیمیایی که میتوانند از گاز حذف شوند عبارتند از اسید سولفوریک. دوغاب حاصل که حاوی آلاینده محدود است دور از رسوب‌دهنده الکترواستاتیک چرخانده می‌شود تا آلودگی‌ها را حذف کند و سطح باردار موثری برای حذف آلاینده حفظ کند.

سیستم حذف بخارات اسیدی پلیمری
حذف بخارات اسیدی با استفاده از اسکرابر

انواع مختلف محصولات تولیدشده توسط اسکرابرهای صنعتی

محصولات اسکرابر میتواند یک محصول زاید خطرناک یا یک محصول مفید باشد. در بسیاری از موارد، اسکرابر قادر به ایجاد دوغاب جامد است که از گاز تصفیه شده جدا میشود. در بیشتر موارد، محصول آلاینده برای تبدیل شدن به محصول نهایی مفید نیاز به پردازش بیشتری دارد. نمونه ای از محصولات مفید شامل گچ استخراج شده از اسکرابرهای مورد استفاده در نیروگاه های زغال سنگ است.

این گچ مصنوعی را میتوان به عنوان جزئی از دیوار خشک استفاده کرد. شرکت ها باید مراقب باشند که محصولات جانبی اسکرابرهای خود را بشناسند و زباله های خطرناک را به درستی دفع کنند. بازیافت زباله میتواند گزینه ای عالی برای صرفه جویی در دفع زباله های خطرناک یا کسب درآمد از محصول جانبی باشد.

اسکرابرهای صنعتی از محیط زیست محافظت می کنند

انواع مختلف اسکرابرهای صنعتی با حذف مواد شیمیایی و اسیدهای مضر از گازهای آلوده به حفاظت از محیط زیست کمک می کنند. از جمله اسکرابرهای مرطوب، خشک و الکترواستاتیک. با اسکرابرهای صنعتی کارآمد و نگهداری شده، یک مرکز میتواند علاوه بر افزایش تولیدخود ، میتواند از جامعه و کارگران خود محافظت کند. در موارد خاص، این اسکرابرها آلاینده هایی را که می توانند فرآوری شوند و به عنوان محصول نهایی سودآور باشند، حذف میکنند. کیش سپتیک خدمات و نگهداری اسکرابرهای صنعتی قابل اعتماد را انجام می دهد.

مزایای اسکرابر تصفیه هوا

 • پتانسیل بالا برای مشکلات خوردگی
 • می تواند گرد و غبارهای قابل اشتعال را با خطر کمی تصفیه کند
 • جذب گاز و جمع آوری گرد و غبار را در یک واحد فراهم میکند
 • عمل خنک سازی گازهای داغ را فراهم میکند
 • گازها و غبارهای خورنده را می توان خنثی کرد

معایب اسکرابر تصفیه هوا

 1. ذرات جمع آوری شده ممکن است آلوده و غیر قابل بازیافت باشند
 2. محافظت در برابر یخ زدگی لازم است. برخی از جریان ها ممکن است نیاز به گرم کردن مجدد داشته باشند
 3. دفع لجن زباله می تواند بسیار گران باشد
 4. به آب جبرانی برای جایگزینی مایع تصفیه شده و لجن دفع شده نیاز دارد

کاربرد سیستم حذف بخارات اسیدی :

 • کوره های سیمان، زباله سوز
 • پلنت های پترو شیمی
 • صنایع شیمیایی و دارویی،کاشی و آجرسازی
 • دیگ های بخار صنعتی
 • تجهیزات غوطه ور چرخنده در تصفیه آب
 • پرکن بیوبال مخصوص استخر پرورش آبزیان و پرورش ماهی
 • بعنوان تجهیزات تصفیه آب در استفاده از پکینگهای جدید و کارآمد و دارای قدرت
 • قابل استفاده در صنایع کاغذ و صنعت حفاظت از محیط زیست برای حذف اسید
 • صنایع مانند ریخته گری آهن و فلز و صنایع متالورژی
وت اسکرابر با دمیستر قطره گیر پلی پروپیلن
اسکرابر تصفیه هوا از جنس پلی پروپیلن

ویژگی اسکرابر :

 1. نسبت به سازه مشابه فلزی آنها عمر مفید بالاتر ، سبک تر و کم هزینه تر است.
 2. گریتینگ های به کار رفته در این اسکرابرها میتواند از جنس بدنه آن ها باشد.
 3. راندمان تصفیه هوا در بالاترین سطح انجام می شود.
 4. خارج کردن متان،آرگون،دی اکسید کربن در تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب
 5. تجهیزات فشرده ساختاری ساده دارند.
 6. گازهای داغ و ذرات چسبنده یا قابل اشتعال را جدا می‌کنند
 7. به عنوان تجهیزات پکینگهای جدید و کارآمد و دارای قدرت به کار گرفته می شوند.
 8. جداکننده روغن و خالص سازی آب را انجام می دهند.
 9. مقاومت بالا در برابر مواد اسیدی و بازی دارند.
 10. ضدخوردگی و سایش و ضدپرتوهای فرابنفش خورشید هستند.
 11. قابل طراحی در حجم ها و طول های متفاوت مطابق با نقشه کارفرما می باشند.

گریتینگ چیست ؟

سطوح مشبک از جنس پلی اتیلن که با شکل خاص تولید میشوند و در اسکرابر تصفیه هوا کاربرد دارند. این سطوح قابلیت تحمل بار و نیروی بالای تولید شده در سیستم را دارد و در بیشتر موارد معمولا از جنس پلی اتیلن ساخته می شود. این سطوح مشبک ساخته شده از پلی اتیلن بصورت صفر تا صد در محل شرکت صنایع لوله های آبرسانی قزوین ساخته می شود.

از مزایای گریتینگ های این شرکت میتوان به مقاومت آنها در برابر عوامل محیطی ، شرایط اسیدی و رطوبت بالا اشاره کرد. گریتینگ ها در اصل شبکه ای از پروفیل هایی که به صورت طولی و عرضی در کنار هم قرار گرفته اند میباشند. مقاومت بالا ،وزن پایین ، امکان عبور هوا ، نورگیر ، قیمت مناسب و اقتصادی از ویژگی های دیگر این نوع گریتینگ می باشد.

مهمترین کاربرد آنها در اسکرابر تصفیه هوا ، سپتیک تانک ، پکیج های تصفیه فاضلاب ، کانال های آب و فاضلاب ، چربیگیر ها و استخرهای پرورش ماهی و آبزیان. در اسکرابر به روی صفحه های مشبک الیافی که بستگی به نوع اسکرابر و اینکه چه آلاینده ای را حذف میکند قرار می گیرد.در اسکرابر های مرطوب الیاف روی صفحه های مشبک را با آب مرطوب میکنند.

گریتینگ در اسکرابر تصفیه گرد و غبار

 • حذف ذرات معلق و آلاینده های هوا در اسکرابرها
 • تجمع زباله های درشت در مسیرعبور فاضلاب در پکیج فاضلاب
 • به عنوان آشغالگیر در سپتیک تانک برای حذف ذرات درشت و آشغال ها
 • غبارگیری در مایعات برای حذف آلودگی ها در اسکرابر
 • جدا کننده روغن از آب درچربیگیر ها
 • تمیز کننده و غریان سازی گاز ها

6 دیدگاه برای “اسکرابر تصفیه هوا چیست ؟”

 1. سلام وقت بخیر
  در مورد قیمت سوال داشتم ازتون
  قیمت اسکرابر پلی اتیلن بیشتر هستش یا نمونه های فلزی اون ؟
  ممنون از اطلاعات خوبتون

  1. با سلام
   قیمت اسکرابر پلی اتیلن به مراتب پایین تر هستش و خوشبختانه محصولات پلی اتیلن عمر چندین برابر فلز هم دارند
   در خدمت شما هستیم

 2. سلام وقت بخیر
  بنده محدودیت ارتفاع دارم داخل مجموعه ، اسکرابر ۷ متری هم نیاز دارم ، میتونید چند تیکه تولید کنید و در محل مونتاژ کنید ؟
  ممنون میشم از راهنمایی تون
  احدی هستم

  1. سلام ، بله هر نوعی از اسکرابر تهویه هوا که مشتری گرامی نیاز داشته باشه تولید میشه و اتفاقا یک پروژه اسکرابر ۴ بخشی اخیرا توسط کیش سپتیک انجام شده که اگر نیاز داشته باشید آدرس شرکت مقصد در اختیارتون قرار میگیره ک تشریف ببرید ببینید و عکس ها هم ارسال میشه خدمتتون.
   تشکر

 3. سلام خسته نباشید
  سمت اشتهارد پروژه ای دارید قربان برای بازدید ؟
  ما خرید اسکرابر داریم اشتهارد هستیم اگر موردی هست بفرمایید تشکر

  1. با سلام بله پروژه بسیار بزرگ و موفقی داریم ، آدرس مجموعه و مشخصات محصول و تصاویر براتون ایمیل شد. قبل از رفتن اطلاع بدید لطفا نامه نگاری صورت بگیره. موفق و موید باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *