لوله پلی اتیلن زهکشی

لوله پلی اتیلن زهکشی

لوله پلی اتیلن زهکشی در هنگام باران یا آبیاری ، زمانی که مزارع مرطوب می شوند ، خودنمایی میکند. آب به داخل خاک نفوذ می کند و در منافذ آن ذخیره می شود. هنگامی که تمام منافذ از آب پر می شود ، گفته می شود که خاک اشباع شده است و دیگر آب قابل جذب نیست.  با ادامه بارش باران یا آبیاری ، استخرهایی روی سطح خاک ایجاد می شوند. در هنگام بارندگی شدید ، لایه های بالایی خاک اشباع شده و استخرهایی تشکیل می شوند. آب به لایه های عمیق تر نفوذ کرده و از استخرها نفوذ می کند.

بخشی از آب موجود در لایه های بالای خاک اشباع به سمت لایه های عمیق تر جریان می یابد و با نفوذ آب از استخرهای سطح جایگزین می شود. هنگامی که آب بیشتری روی سطح خاک باقی نماند ، جریان رو به پایین برای مدتی ادامه می یابد. با جربان یافتن آب سطحی هوا دوباره وارد منافذ خاک می شود،این خاک دیگر اشباع نشده است. خاک اشباع برای سلامتی گیاهان خیلی مناسب نیست و ریشه های گیاه به هوا احتیاج دارند. با پر شدن منافذ خاک از آب خاک اشباع شده و بیشتر گیاهان قادر به تحمل خاک اشباع برای مدت طولانی نیستند.

علاوه بر آسیب رساندن به محصول ، یک خاک بسیار مرطوب استفاده از ماشین آلات را اگر غیرممکن نباشد دشوار می کند. آب که از خاک اشباع به سمت لایه های عمیق تر جریان می یابد به درون آب های زیرزمینی انتقال می یابد.سطح آب های زیر زمینی بالا می رود. به دنبال بارندگی شدید یا آبیاری بیش از حد مداوم  ریشه اشباع شده و آب های زیر زمینی را افزایش میدهد. باز هم ، اگر این وضعیت خیلی طولانی بماند ، ممکن است گیاهان رنج بکشند. بنابراین اقدامات لازم برای کنترل افزایش سطح آب ضروری است.

معنی زهکشی

از بین بردن آب اضافی از سطح زمین یا از ریشه زایی ، زهکشی نامیده می شود. اما ممکن است منشأ دیگری همچون نشت کانال یا سیل نیز داشته باشد. در مناطق بسیار خشک اغلب تجمع نمک در خاک وجود دارد.  بیشتر محصولات زراعی به خوبی در خاک شور رشد نمی کنند. نمک را می توان با نفوذ آب آبیاری از طریق ریشه زراعی محصولات کشاورزی شستشو داد.  برای دستیابی به نفوذ کافی ، کشاورزان نسبت به نیاز محصولات زراعی ، آب بیشتری را در مزرعه اعمال می کنند. آب نمک نفوذ باعث بالا رفتن سفره آب خواهد شد. بنابراین ، زهکشی برای کنترل جدول آب ، برای کنترل شوری خاک نیز مفید است

انواع مختلف زهکشی

زهکشی می تواند طبیعی یا مصنوعی باشد. بسیاری از مناطق دارای زهکشی طبیعی هستند. این بدان معنی است که آب اضافی از مزارع کشاورزان به باتلاق ها یا دریاچه ها و رودخانه ها جاری می شود. با این وجود زهکشی طبیعی اغلب ناکافی است و زهکشی مصنوعی یا ساخته شده توسط انسان لازم است.  دو نوع زهکشی مصنوعی وجود دارد: زهکشی سطح و زهکشی زیرسطحی.

 •  زهکشی سطحی :

خارج کردن آب اضافی از سطح زمین است. این به طور معمول توسط خاکریزهای کم عمق انجام می شود ، که به آن تخلیه های باز نیز گفته می شود. چاله های کم عمق به زهکشی های جمع کننده بزرگتر و عمیق تر تخلیه می شوند.  به منظور تسهیل جریان آب اضافی به سمت زهکشی ها ، از طریق درجه بندی زمین ، زمینه شیب مصنوعی فراهم می شود.

 •  زهکشی زیرسطحی :

حذف آب از منطقه ریشه است. با زهکشی های عمیق باز یا زهکشی لوله های مدفون می توانیم آب اضافی را جمع کتیم. آب اضافی اطراف ریشه که باعث زیاد به ریشه و گیاه می شود ،به درون زهکشیهای باز جریان می یابد. ضرر این نوع زهکشی زیرسطحی این است که استفاده از ماشین آلات را دشوار می کند.

کاربرد لوله پلی اتیلن زهکشی

مدیریت سفره آب زیرزمینی در جهت منابع اقتصادی و اجتماعی در کنار حفظ محیط زیست مهمترین علت تولید و استفاده لوله های زهکشی می باشد. این نوع لوله ها تحمل فشار بار نیوتنی و داشتن مقاومت حلقوی بالایی دارند که انتقال آب را از یک مکان به دیگری برعهده دارند. همچنین برای جلوگیری از سیلابی که به دلیل شرایط آب و هوایی و فرسایش خاک ایجاد می شود ، اهمیت دارند. آب اضافی می تواند منجر به مشکلات متعدد برای مالکان و کاربران، به ویژه در بخش کشاورزی شود. خاک کشاورزی را نامناسب میکند و تولید محصول کاهش می دهد و فرسایش خاک را افزایش میدهد. بنابراین ، جمع آوری آب های سطحی توسط این لوله ها مؤثر ، جزء حیاتی هر طرح مدیریت آب سطحی است.

از جمله مهمترین کاربرد لوله پلی اتیلن زهکشی

 1. در اراضی کشاورزی به منظور خارج ساختن آب اضافه حاصل از آبیاری یا بارندگی
 2. در اراضی کشاورزی که به دلایل مختلف خاک آنها شور یا قلیایی گردیده
 3. اطراف ساختمانها، پل ها، جاده ها و غیره
 4. در زمین‌ های ورزشی یا تفریحی

مزایای لوله پلی اتیلن زهکشی :

 • سهولت بارگیری ، نصب سریع و آسان
 • حمل و نقل آسان به دلیل وزن نسبتا پایین
 • مقاومت در برابر ضربه ، در برابر سایش
 • مقاومت و واکنش عالی در برابر مواد شیمیایی
 • انعطاف پذیری بسیار بالا و دارا بودن اتصالات متنوع
 • عمر بسیار بالا بدلیل استفاده از مواد پلی اتیلن
 • جذب بسیار بالای آب اطراف

2 دیدگاه برای “لوله پلی اتیلن زهکشی”

 1. چقدر عالی ممنون از خدماتتون
  الان سایت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی مثل لوله بازکنی ها خیلی زیاد شدن
  ولی هرچی که باشه این سایت ها از تبلیغات لوله بازکنی برچسب های
  روی در و دیوار شهر مطمئن تر هستند. چون بعداً می تونیم شکایتمون رو بهشون
  اعلام کنیم و سخت یا آسون مشکلمون رو از یه جایی پیگیری کنیم شاید بالاخره
  یکی پیدا شه و به دادمون برسه!

  1. سلام خدمت جنابعالی
   بله فرمایش شما کاملا صحیح هستش . متاسفانه در بازار ایران شاهد مسائل اینچنینی هستیم و باید با دقت خیلی زیاد خرید کرد(چه در بحث خرید کالا و چه خرید خدمات)
   ممنون از نظرتون
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *