لوله دوجداره پلی اتیلن PE100

لوله پلی اتیلن تکجداره PE100

لوله پلی اتیلن تکجداره PE100 از مواد اولیه پلی اتیلن با دانسیته بالا و ضخامت کمتر که میتواند فشار بیشتری را تحمل کند تولید میشود. مواد پلی اتیلنی PE100 نسبت به مواد پلی اتیلنی PE80 در برابر رشدترک در لوله ها آهسته تر می باشد و با توجه به خاصیت ضد اشعه ماورابنفش مشکل لوله هاو اتصالات پلی اتیلن را رفع میکند. PE100 نسل سوم PE با درجه PE است. این تعادل بهینه سه ویژگی اصلی دارد :

  • حداقل مقاومت لازم (MRS) – این مقاومت دراز مدت و مقاومت در برابر خزش را فراهم می کند.
  • مقاومت در برابر ترک استرس (گاهی اوقات به آن مقاومت در برابر رشد آهسته کند گفته می شود)
  • مقاومت در برابر انتشار سریع ترک.

لوله PE100

قابل نصب ، سبک ، انعطاف پذیر ، بدون خوردگی بوده و عمر آن حداکثر ۱۰۰ سال است. می توان با استفاده از فیوژن لب یا الکتروفیوژن به یک شبکه فشار بدون نشت گاز یا آب پیوست. برای کاربردهای بدون ضخامت ، فیوژن لب به لب بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. این امر باعث ایجاد نمای بیرونی صاف و بدون برآمدگی می شود که ممکن است در کشش لوله به داخل زمین یا لوله میزبان ایجاد شود.

مشخصات لوله PE و لوله پلی اتیلن تکجداره PE100

  1. حداقل قدرت مورد نیاز (MRS): 10.0 MPa (1450 psi)
  2. فشار پایه طراحی هیدرواستاتیک (HDB): 1600 psi (11 MPa)
  3. قدرت فشاری مجاز: ۷.۹۳ MPa مقاومت کششی در بازده: ۲۳ MPa کشش در شکست:> 600٪
  4. مدول الاستیسیته (۵۰ سال): ۲۰۰ MPa مدول خمشی: ۱۰۰۰ مگاپاسکال نسبت پواسون: ۰.۴۵ گسترش حرارتی مؤثر است

مقاومت دمای لوله پلی اتیلن تکجداره PE100

خصوصیات لوله PE100 در دمای استاندارد ۲۰ درجه سانتیگراد یا ۲۳ درجه سانتیگراد تعیین می شود.  این خصوصیات می توانند به طور قابل توجهی تحت تأثیر دما قرار بگیرند ، بنابراین در درجه حرارت بالاتر خواص از جمله MRS کاهش می یابد. در دماهای بالاتر ممکن است لازم باشد عوامل کاهش در MRS و به تبع آن MOP اعمال شود. برخی از کدها و استانداردها عوامل کاهش دهنده کاربرد را تعریف می کند. به عنوان مثال AWWA C901 و C906.  در غیر این صورت عوامل کاهش استاندارد وجود دارد که می توانند در طراحی کاربرد داشته باشند.  ISO13761: 1996 فاکتورهای کاهش را که باید در MOP در دماهای بالاتر اعمال شود ، تعریف می کند.

مقاومت در برابر سایش

این مورد در مورد افزایش فاضلاب و جریان نیروگاه های فاضلاب که در آن مواد جامدکه با آب حمل می شوند وجود دارد. عملکرد پمپ می توانند منجر به مالش مواد جامد در امتداد معکوس لوله شوند.  PE100 دارای بهترین مقاومت در برابر سایش از مواد لوله فشار معمولی است. این در شکل زیر نشان داده شده است.

بزرگی سایش بستگی به زاویه انفجار و نوع مواد در حال فرسایش دارد. نزدیک به زاویه برخورد ۹۰ درجه (سایشی ضربه) میزان سایش فرسایش در مواد شکننده بالاترین و در مواد انعطاف پذیر کمترین است. در مواد انعطاف پذیر ، ذرات ضربه ای مکرر به طور پلاستیک سطح را تغییر شکل می دهند تا بقایای سایش ایجاد شود. در اثر مواد شکننده ، این ضربه باعث می شود ذرات ماده به عنوان آوارهای فرسوده شکسته شوند. مواد شکننده در شرایط فرسایش ضربه نسبت به مواد چدنی مقاوم تر هستند. در زوایای کم فشار (فرسایش ساینده) ، مورد معکوس است. مواد سخت تر بهتر مقاومت در برابر عمل شخم زدن یا شخم زدن جریان ذرات ساینده می کنند.

رابطه بین سختی و مقاومت نهایی

بین سختی و مقاومت نهایی ماده رابطه تقریبی وجود دارد. با افزایش مقاومت / سختی مواد لوله کشی ، میزان ساییدگی کاهش می یابد.  برای مقاومت در برابر سایش ، سیستم لوله کشی باید سخت تر از موادی باشد که انتقال می یابد. میزان سایش مواد مختلف لوله کشی اغلب مشابه است ،تا زمانی که سختی آنها از دوغاب بیشتر باشد.

بنابراین انتخاب مواد لوله به طور قابل توجهی سخت تر از مواد منتقل شده هیچ مزیت سایش ندارد و به طور معمول هزینه بیشتری نیز دارد. برعکس ، هنگامی که ماده معدنی سخت تر از لوله باشد ، میزان ساییدگی بسیار ناگهانی و شدید است. انواع مختلفی از سایش وجود دارد که در یک سیستم لوله کشی معمولی تجربه می شوند.  بخش های مستقیم معمولاً فرسایش ساینده را تجربه می کنند.  تغییرات اندازه و جهت هم فرسایش ساینده و هم سایشی را تجربه می کنند و باید با توجه به این موارد طراحی میشوند.

PE100 RC

 RC نشان دهنده مقاومت در برابر ترک خوردگی است. رزینی است که با حفظ خصوصیات PE100 معمولی ، مقاومت در برابر ترک استرس افزایش یافته است. برای استفاده در شرایط شدیدتر در نظر گرفته شده است و مخصوصاً برای روش های بدون لایه مناسب است.  در اروپا حدود ۲۵٪ از استفاده PE100 در برنامه های بدون سیم ، چه نصب جدید و چه توان بخشی ، PE100 RC است.  مواد Bimodal PE 100 با مقاومت بالا در برابر انتشار ترک و کند و سریع طبقه بندی می شوند. 

 سه نوع مختلف از لوله RC وجود دارد :

  • نوع ۱ : لوله های یک جداره جامد ساخته شده از PE 100 RC
  • نوع ۲ : لوله هایی با لایه های محافظ یکپارچه از PE 100 RC نوع
  • نوع ۳ : لوله هایی با ابعاد مطابق با DIN 8074 / ISO 4065 با پوشش محافظ بیرونی. لوله داخلی ساخته شده از PE 100 RC.

لوله پلی اتیلن تکجداره PE100-RT

RT نشانگر مقاومت در برابر دما است. رزینی است که با حفظ خصوصیات مکانیکی PE100 معمولی ، مقاومت بیشتری در برابر درجه حرارتهای بالاتر دارد.  برای استفاده درنظر گرفته شده است که دمای محیط یا سیال به طور مداوم بالاتر از ۵۰ درجه سانتیگراد باشد. این ماده بیشتر در آبهای گرم و کاربردهای صنعتی و به ندرت در شبکه های آب مدفوع یا گاز مورد استفاده قرار می گیرد. اما در برخی مناطق گرم و برنامه های کاربردی ممکن است لازم باشد.

لوله پلی اتیلن تکجداره PE100 پوشش داده شده

لوله PE100 روکش دار دارای یک لایه بیرونی سخت تر اکسترود شده ، معمولاً از پلی پروپیلن است تا از PE100 در شرایط نصب شدیدتر محافظت کند.  برای تکنیک های بدون خراش مانند حفاری جهت دار و ترکیدن لوله مناسب است که ممکن است در هنگام نصب خطر آسیب به لوله را داشته باشد.  در برخی از لوله های PE100 با روکش خاص ، مانند ProFuse ، لایه بیرونی قابل لایه برداری است تا اتصالات الکتروفیوژن را مستقیماً به PE بچسباند. این لایه قابل جدا شدن از مزایای بیشتری برای تمیز نگه داشتن سطح PE برای الکتروفیوژن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *