لوله زهکش pvc

لوله زهکشی پی وی سی PVC

لوله زهکشی پی وی سی PVC ، لوله ای است که روی سطح خود شیارهایی دارد و آب را از یک منطقه خاص خارج می کند. انواع زیادی از لوله های زهکشی وجود دارد. بیشتر آنها برای تخلیه آب از زمین استفاده می شوند. این نوع جمع آوری آب برای جلوگیری از جاری شدن سیل زیرزمین ها ، آسیب رساندن به سازه ها ، فرسایش خاک و ایجاد شرایط شبیه به باتلاق در اطراف خانه یا ملک شخص بسیار حیاتی است. اغلب این لوله های تخلیه از پلاستیک ، بتونی ، پلی وینیل کلرید (PVC) یا سرامیک ساخته می شوند. لوله های PVC که از پلاستیک و وینیل ساخته شده اند اغلب برای پروژه هایی استفاده می شوند که در آن لوله زهکشی باید در برابر فشار و وزن سنگین به خوبی محافظت کند.

این نوع لوله زهکشی می تواند در اندازه های مختلفی ساخته شود و حتی در معرض مواد شیمیایی بسیار بادوام است. لوله کشی زهکشی PVC قابل بازیافت است که باعث می شود آنرا دوستدار زمین باشد. با این حال به اندازه سایر لوله ها انعطاف پذیر نیست. لوله های UPVC زهکش مشبک گستر در سایزهای (۲۰۰-۱۶۰-۱۲۵-۱۰۰) میلی متر و بر اساس استاندارد DIN1187 و استاندارد ملی ایران به شماره ۷۶۶۹ تولید می گردد. قابلیت تولید انواع لوله های زهکشی به صورت (نیمه مشبک)‌ را نیز دارا می باشد.

لوله زهکشی پی وی سی PVC مشبک با پوشش مصنوعی

این لوله ها برای لوله های خرطومی مشبک مخصوص بسیار پر رنگی را در زهکشی زیر زمینی ایفا کند. با تکنولوژی خاص و استفاده از ترکیب فیبرهای مختلف مصنوعی و همچنین ضخامت مناسب پوشش میتوان لوله های زهکشی مشبک را برای هر نوع خاک آماده و منطبق نمود. این گونه از پوشش ها دارای نفوذ پذیری بسیار بالاتری نسبت به هرگونه پوشش بوده و میزان جمع آوری آب اضافه را بالا می برد.

لوله های تولید شده توسط این نوع از پوشش ها سریعا قابل کارگزاری بوده و هیچ گونه نیازی به بستر سازی ترانشه نمی باشد. از این رو نیاز به شن و ماسه دانه بندی شده نداشته و هزینه های پروژه به نحو چشمگیری کاهش می بابد. همچنین این گونه از پوشش ها در برابر نفوذ ریشه گیاهان مقاوم می باشد که در نتیجه سوراخ های لوله زهکشی مسدود نمی شوند و یا بازدهی کاهش نمی یابد

کاربرد لوله زهکشی پی وی سی PVC

مهمترین موارد کاربرد لوله های زهکشی در اراضی کشاورزی به منظور خارج ساختن آب اضافه حاصل از آبیاری یا بارندگی می باشد. با استفاده از یک سیستم زهکش زیرزمینی ، توازن خوبی بین آب و اکسیژن خاک ایجاد می گردد که باعث بهبود رشد گیاه و در نتیجه افزایش تولید محصول می شود. در اراضی که به دلایل مختلف خاک آنها شور یا قلیایی گردیده است پس از انجام آبشویی نیاز به خارج کردن آب حاوی املاح مضر برای خاک و گیاه می باشد که با لوله های زهکش مشبک انجام می شود. اگر اطراف ساختمانها ، پل ها ، جاده ها و … آب زیاد در یک زمان کوتاه جمع شود می تواند حالت بسیار خطرناکی را در اطراف یک ساختمان و یا پل به وجود آورد.

با استفاده از لوله های مخصوص زهکشی استاندارد آب اضافی را که اطراف ساختمان ها ، پل ها ، جاده ها جمع شده رابه طور موثر جمع آوری نمود. در جاده ها مهمترین عامل تخریب سطح جاده وجود آب جمع شده حاصل از بارندگی یا آب زیر سطحی ناشی از طغیان آب زیر زمینی می باشد. عمدتا در زمستان باعث یخ زدگی سطح جاده می شود که این یخ زدن جدا از به وجود آوردن حوادث مختلف ، عامل مهمی در تخریب سطح جاده می باشد. در زمین های ورزشی یا تفریحی برای خارج کردن سریع آب باران یا آب آبیاری ، لوله زهکش بهترین روش می باشد. در نهایت با زهکش سریع از آسیب به این زمین ها جلوگیری شده و امکان استفاده بیشتر و بهتر از آنها فراهم می گردد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *