مخزن نگهداری مشتقات نفتی

در صنعت نفت ، گاز و پتروشیمی از مخازن جهت ذخیره مواد اولیه و خوراک واحدها ، ذخیره مواد واسطه تولید شده در فرآیند ، ذخیره فرآورده ها ٬ ذخیره مواد برای بارگیری و پخش ٬ همسان نمودن کیفیت محصول استفاده می‌شود.

عملیات مختلفی که بر روی محصول اعمال می‌شود ، بارهای مختلف استاتیکی و دینامیکی به مخزن وارد می‌شود از این رو مخازن پلی اتیلن که در برابر این بارها مقاوم هستن مناسب است.

فراریت یا به عبارت دیگر فشار بخار ٬ سمی بودن ٬ میزان آتش گیری ماده مورد نظر ، فضای موجود جهت نصب مخزن و تحمل فشار خاک زیر مخزن از جمله مواردی هست که باعث میشود مخازن دو جداره پلی اتیلنی را برای این مواد انتخاب کنید.


از جمله مثال هایی از مخازن نگهداری مشتقات نفتی :

۱- مخزن‌های نفت خام :

نفت خام سبک یا سنگین را می توان به طور جدا یا آمیخته در این مخزن‌ها ذخیره کرد. مخزنهای امروزی نفت خام سقفی شناور داشته و بیشتر به لوله‌های مارپیچ بخار برای گرم کردن نفت خام در فصل زمستان ٬ پروانه های همزن ، عمق سنج و … مجهزمی باشند.

۲- مخزن‌های واسطه :

این مخزن‌ها ٬ برای دریافت فرآورده‌های نیم نهایی از یک واحد پالایش و دادن آنها به واحدهای دیگر برای انجام گرفتن فرآیندهای دیگر پالایش یا دریافت ترکیبات گوناگون فرآورده‌ها پیش از آمیختگی و انتقال آن‌ها به مخزن‌های فرآورده‌های نهایی به کار برده می‌شوند.

۳- مخزن‌های فرآورده‌ها :

فرآورده‌های گوناگون نفتی بنا به مشخصات مورد نظر در این مخزن‌ها تهیه و به شبکه پخش انتقال داده می‌شوند.

۴- مخزن‌های بارگیری و پخش :

برخی از فرآورده‌های سبک و سنگین مانند گاز مایع ، روغن موتور ٬ قیر و … که بردن آنها به مکان‌های دوردست از راه خطوط لوله دشوار یا نشدنی است ٬ در مخزن‌های بارگیری انبار شده ، سپس به نفت‌کش‌ها یا مخزن‌دارهای راه‌آهن منتقل و به محل مصرف فرستاده می‌شود

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *