مخزن استیل

مخزن استیل به شکل های استوانه ، مخروط و مکعبی و مخزن کروی استیل ساخته میشود.برای جلوگیری از انتقال حرارت مخازن استیل از مخازن دوجداره استیل و سه جداره استیل استفاده میشود.از این مخازن در صنایع بهداشتی ، دارویی و غذایی استفاده میشود.مخازن استنلس استیل بر خلاف فولاد های معمولی مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی و زنگ زدگی دارند.

سبب میشود برای نگهداری ، انباشت ، ذخیره ،عمل آوری سیالات مورد استفاده قرار گیرد.در صنایع غذایی ، لبنی ، تولید عرقیات گیاهی ، صنایع داروسازی ، صنایع نظامی و امنیتی ، صنایع اتمی مورد استفاده قرار گیرند.برای اینکه با حداقل قیمت ساخته شود بایستی شرایط کاری مخازن استیل را در ساخت آنها لحاظ نماییم.تا قیمت این مخازن را به حداقل برسانیم.

استنلس استیل ، آلیاژی از فولاد می باشد.حداقل ۱۱ درصد کروم که خاصیت ضد خوردگی و ضدزنگ زدگی را به فولاد معمولی اضافه می نماید و حداکثر ۲ درصد کربن در ترکیبات آن باشد.مقاومت استیل در برابر اسید بالا می باشد.

کروم لایه نازکی بر روی استیل هنگام خوردگی ایجاد میکند که این لایه سبب جلوگیری از خوردگی های بعدی در سطح فولاد می شود.مخازن استیل در مقابل هوا ، رطوبت زنگ نمیزند تا جایی که برخی رده های آن در مقابل اسید های بسیار قوی مقاوم می باشد.مولیبدن ماده ای است که پایداری مخزن را در برابر خوردگی افزایش می دهد و این باعث می شود که آلیاژ نیکل و کرم بتوانند در برابر بیشتر مواد شیمیایی و حلال ها مقاومت نمایند.

مخزن استیل

مخازن استیل یا استنلس دارای مقاومت بسیار بالایی در مقابل خوردگی، زدگی و ساییدگی می باشند.مقاومت برشی بالایی نیز دارند.این مخازن با جنس مرغوب خود شامل مخازنی همچون مخزن تحت فشار استیل ، مخزن ذخیره استیل ، سیلوی استیل ، مخزن داروییاستنلس استیل ، مخازن دوجداره و یا سه جداره استیل و … است.

مخزن استیل

ساخت این مخازن عموما از لحاظ معماری و طراحی به چند بخش اصلی و اساسی تقسیم بندی می شود.مخزن کروی ، مخزن مکعبی ، مخزن استوانه ای ، مخزن مخروطی استو یا ترکیبی از تمامی اشکال هندسی از انواع شکل های مختلف مخازن استیل می باشند.

مخزن استیل تک جداره

مخازن تک جداره استیل همانطور که از نام آن مشخص است از یک جداره تشکیل شده اند و اغلب برای مصارف نگهداری مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع مخازن در هر ظرفیتی قابل ساخت می باشد.

این مخازن در مصارفی همچون :

  • صنایع غذایی
  • صنایع دارویی
  • صنایع نظامی
  • صنعتی که نیاز به مخازن جهت نگهداری بهداشتی دارد، قرار می گیرد.

مخزن استیل تک جداره  نیز در مصارفی مانند :

  1. نگهداری شیر
  2. نگهداری آب مقطر
  3. اسید
  4. آب ژاول
  5. روغن

مخازن نگهداری تک جداره استیل، دیگری هم هستند که بروی آن همزن(الکتروموتور و گیربکس) نصب می گردد.

مخزن استیل دو جداره

مخازن دو جداره استیل دسته دیگری از این مخازن می باشد.که توسط گروه صنعتی سازآب با انواع گرید های استیل از جمله استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ تولید می گردد.مشخصات این نوع مخازن دارای دو جداره می باشند .که سیال اصلی در جداره داخلی نگهداری یا پروسس میگردد.در بین دوجداره اصولا باید یک فرآیندی انجام گیرد که بررسی کلی آن خواهیم پرداخت.

در آن ها بر خلاف مخازن پلی اتیلن دوجداره بودن به معنای مقاومت بالاتر بدنه و امثال آن نمی باشد.بلکه وجود جداره دوم یا سوم آن به معنای انجامنن پروسه و فرآیندی بروی محصول نهایی است.در برخی از مخازن استیل جداره دوم صرفا به عنوان یک کاور عمل می نماید.برای مثال بین دو جداره عایق حرارتی مثل پشم شیشه قرار می گیرد.

جداره خارجی صرفا به عنوان یک کاور و بعضی جهت زیبا سازی بصری و بهداشتی انجام می گیرد.نوع دیگری از مخازن استیل دو جداره برای انجام گرمادهی یا خنک کاری محصول اصلی استفاده می شود.

حالت ما بین دوجداره مخزن یک مبدل حرارتی مانند کویل اسپیرال مسی یا استیل ، ژاکت تخم مرغی ، جریان آزاد هوا یا آب توسط بوشن ورودی و خروجی و … استفاده می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *