تصفیه فاضلاب صنعتی

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

تصفیه فاضلاب صنعتی به فرآیندهایی میگویند که برای تصفیه فاضلاب صنایع بکار میرود که این موارد به عنوان محصول جانبی نامطلوب تولید می شود. پس از تصفیه ، فاضلاب تصفیه شده صنعتی (یا پساب) ممکن است دوباره مورد استفاده قرار گیرد یا به فاضلاب بهداشتی یا آب سطحی محیط منتقل شود. اکثر صنایع مقداری فاضلاب تولید می کنند. روند اخیر به حداقل رساندن چنین تولیدی یا بازیافت فاضلاب تصفیه شده در فرآیند تولید بوده است.

منابع فاضلاب صنعتی

ساخت باتری

تولیدکنندگان باتری در ساخت دستگاه های کوچک برای وسایل الکترونیکی و قابل حمل یا واحدهای بزرگتر با قدرت بالا برای اتومبیل ها ، کامیون ها و سایر وسایل نقلیه موتوری تخصص دارند.آلاینده های تولید شده در کارخانه های تولیدی شامل کادمیوم ، کروم ، کبالت ، مس ، سیانید ، آهن ، سرب ، منگنز ، جیوه ، نیکل ، روغن و گریس ، نقره و روی است.

نیروگاه های برق

نیروگاه های سوخت فسیلی ، به ویژه نیروگاه های دارای زغال سنگ ، منبع اصلی فاضلاب صنعتی هستند.بسیاری از این گیاهان فاضلاب رابامقادیر از فلزات مانند سرب ، جیوه ، کادمیوم و کروم و همچنین ترکیبات آرسنیک ، سلنیوم و نیتروژن تخلیه می کنند.جریان های فاضلاب شامل گوگرد زدایی از گاز دودکش ، خاکستر بادی ، خاکستر کف و کنترل جیوه گاز دودکش است.گیاهان با کنترل آلودگی هوا مانند دستگاه های شستشوی مرطوب معمولاً آلاینده های جذب شده را به جریان فاضلاب منتقل می کنند.استخرهای خاکستر ، نوعی توقیف سطحی ، یک فناوری تصفیه به طور گسترده در کارخانه های دارای زغال سنگ است.

این حوضچه ها از جاذبه برای تخلیه ذرات بزرگ (اندازه گیری شده به عنوان جامدات معلق معلق) از فاضلاب نیروگاه استفاده می کنند.این فناوری آلاینده های محلول را درمان نمی کند.نیروگاه ها بسته به جریان زباله خاص در نیروگاه ، از فناوری های اضافی برای کنترل آلاینده ها استفاده می کنند.خاکستر خشک ، بازیافت خاکستر ، رسوب شیمیایی ، تصفیه بیولوژیکی (مانند فرآیند لجن فعال) ، سیستم های غشایی و سیستم تبلور تبخیر است.پیشرفت های فن آوری در غشاهای تبادل یونی و سیستم های الکترودیالیز امکان تصفیه با بازده بالا در فاضلاب گوگرد زدایی گاز دودکش را محیا کرده است.روش تصفیه برای سایر فاضلابهای صنعتی با مقیاس بسیار زیاد مشابه است.

صنعت آهن و فولاد

تولید آهن از سنگ معادن آن واکنشهای کاهشی شدیدی را در کوره های بلند ایجاد می کند. آبهای خنک کننده به طور حتم با محصولات به خصوص آمونیاک و سیانور آلوده می شوند. تولید کک از زغال سنگ در گیاهان کک سازی نیز به خنک سازی آب و استفاده از آب در جداسازی محصولات جانبی نیاز دارد. آلودگی جریان های زائد شامل محصولات گازدهی مانند : بنزن ، نفتالین ، آنتراسن ، سیانید ، آمونیاک ، فنل ها ، کرسول ها می باشد. طیف وسیعی از ترکیبات آلی پیچیده ترکه در مجموع به عنوان هیدروکربن های معطر چند حلقه ای (PAH) شناخته می شوند.

تبدیل آهن یا فولاد به ورق ، سیم یا میله به مراحل تبدیل مکانیکی گرم و سرد نیاز دارد که به طور مداوم از آب به عنوان روان کننده و خنک کننده استفاده می شود. آلاینده ها شامل روغن های هیدرولیک ، پیه و ذرات معلق هستند. تصفیه نهایی محصولات آهن و فولاد قبل از فروش به مرحله تولید شامل ترشی در اسید معدنی قوی برای از بین بردن زنگ زدگی و آماده سازی سطح برای قلع یا آبکاری کروم یا سایر تیمارهای سطح مانند گالوانیزه یا رنگ آمیزی است. دو اسیدی که معمولاً استفاده می شوند اسید کلریدریک و اسید سولفوریک هستند. فاضلاب شامل آب شستشوی اسیدی همراه با اسید زباله است.

فاضلاب های اصلی مرتبط با معادن

دوغاب های ذرات سنگ در آب فاضلاب معادن هستند ، از شستشوی باران سطوح در معرض و جاده های حمل و نقل و همچنین از فرآیند های شستشو و درجه بندی سنگ ناشی می شوند. حجم آب می تواند بسیار زیاد باشد ، به ویژه بارانی که در سایت های بزرگ مربوط به بارندگی است. برخی از عملیات جداسازی تخصصی ، مانند شستشوی ذغال سنگ برای جدا کردن زغال سنگ از سنگ بومی با استفاده از شیب های چگالی می باشد. فاضلاب آلوده به هماتیت ریزگردها و مواد فعال کننده سطح و روغن ها و روغن های هیدرولیک نیز از آلودگی های رایج هستند.

فاضلاب معادن فلزی و کارخانه های بازیابی سنگ معدن به طور حتم توسط مواد معدنی موجود در سازندهای سنگی بومی آلوده می شوند. به دنبال خرد کردن و استخراج مواد مطلوب ، مواد نامطلوب ممکن است وارد جریان فاضلاب شوند. برای معادن فلزی ، این می تواند شامل فلزات ناخواسته مانند روی و سایر مواد مانند آرسنیک باشد. استخراج فلزات با ارزش بالا مانند طلا و نقره ممکن است لکه های حاوی ذرات بسیار ریز را ایجاد کند که در آن حذف فیزیکی آلاینده ها پیچیده تر است.

تولید مواد شیمیایی آلی

آلاینده های خاص تخلیه شده توسط تولیدکنندگان مواد شیمیایی آلی از گیاه به گیاه دیگر متفاوت است .به انواع محصولات تولید شده مانند مواد شیمیایی آلی فله ، رزین ، سموم دفع آفات ، پلاستیک یا الیاف مصنوعی بستگی دارد. برخی از ترکیبات آلی که ممکن است تخلیه شوند عبارتند از: بنزن ، کلروفرم ، نفتالین ، فنل ها ، تولوئن و وینیل کلرید.تقاضای بیوشیمیایی اکسیژن (BOD) ، که اندازه گیری ناخالصی از طیف وسیعی از آلاینده های آلی است. برای سنجش اثربخشی سیستم تصفیه فاضلاب بیولوژیکی استفاده شود و به عنوان یک پارامتر نظارتی در برخی از مجوزهای تخلیه استفاده می شود. تخلیه آلاینده های فلزی ممکن است شامل کروم ، مس ، سرب ، نیکل و روی باشد.

صنعت خمیر کاغذ و کاغذ

پساب حاصل از صنعت کاغذ و کاغذ به طور کلی در مواد جامد معلق و BOD زیاد است. گیاهانی که خمیر چوب را برای ساخت کاغذ سفید می کنند ممکن است کلروفرم ، دیوکسین ، فوران ، فنل و نیاز به اکسیژن شیمیایی (COD) تولید کنند. کارخانه های کاغذ سازی مستقل با استفاده از تفاله وارداتی ممکن است فقط به درمان اولیه ساده مانند رسوبگذاری یا شناور سازی هوا محلول نیاز داشته باشند. افزایش بارهای BOD یا COD و همچنین آلاینده های آلی ، ممکن است نیاز به تصفیه بیولوژیکی مانند لجن فعال یا راکتورهای پتو لجن بی هوازی سرریز داشته باشد.برای آسیاب هایی که بار غیر آلی بالایی مانند نمک دارند، ممکن است به درمان های سوم نیاز داشته باشند. درمان های غشایی عمومی مانند اولترافیلتراسیون یا اسمز معکوس یا درمان هایی برای از بین بردن آلاینده های خاص مانند مواد مغذی

کارخانه های نساجی

کارخانه های نساجی ، از جمله تولید کنندگان فرش ، فاضلاب را از طیف گسترده ای از فرآیندها ، از جمله تمیز کردن و اتمام پشم ، تولید نخ و پایان دادن به پارچه (مانند سفید کردن ، رنگرزی ، تصفیه رزین ، ضد آب و ضد شعله بازدارنده) تولید می کنند. آلاینده های تولید شده توسط کارخانه های نساجی شامل BOD ، SS ، روغن و گریس ، سولفید ، فنل ها و کروم است. باقیمانده حشره کش ها در پشم گوسفندان یک مشکل خاص در تصفیه آب تولید شده در فرآوری پشم است.

چربی های حیوانی ممکن است در فاضلاب وجود داشته باشد ، که اگر آلوده نشوند، می توانند برای تولید پیه یا رندر بیشتر بازیابی شوند. گیاهان رنگرزی منسوجات فاضلاب تولید می کنند که حاوی مواد مصنوعی و مواد رنگزای طبیعی است. غلیظ کننده لثه (گوار) و عوامل مختلف خیس کنندگی ، بافرهای pH و مواد بازدارنده یا تسریع کننده های رنگ. به دنبال تیمار با لخته سازها و عوامل ته نشینی پایه پلیمری ، پارامترهای نظارتی معمول شامل BOD ، COD ، رنگ (ADMI) ، سولفید ، روغن و گریس ، فنل ، TSS و فلزات سنگین (کروم ، روی ، سرب ، مس) هستند

آلودگی روغن صنعتی

برنامه های کاربردی صنعتی که روغن به جریان فاضلاب وارد می شود ، می تواند شامل محل های شستشوی خودرو ، کارگاه ها ، انبارهای ذخیره سوخت ، مراکز حمل و نقل و تولید برق باشد. غالباً فاضلاب در سیستم های فاضلاب محلی یا فاضلاب تجاری تخلیه می شود و باید مشخصات محیطی محلی را داشته باشد. آلاینده های معمولی می توانند شامل حلال ها ، شوینده ها ، شن ، مواد روان کننده و هیدروکربن ها باشند

تصفیه فاضلاب صنعتی

بسیاری از صنایع نیاز به تصفیه آب برای به دست آوردن آب با کیفیت بسیار بالا برای اهداف سخت مانند سنتز شیمیایی خالص یا آب تغذیه شوفاژ دارند. بسیاری از تصفیه آب ها ، لجن های آلی و معدنی حاصل از فیلتراسیون و رسوب را ایجاد می کنند. تبادل یونی با استفاده از رزین های طبیعی یا مصنوعی ، یون های کلسیم ، منیزیم و کربنات را از آب خارج می کند. به طور معمول آنها را با یون های سدیم ، کلرید ، هیدروکسیل و / یا دیگر جایگزین می کند. بازسازی ستون های تبادل یونی با اسیدهای قوی و مواد قلیایی ، فاضلابی غنی از یون های سختی تولید می کند که به راحتی رسوب می کنند ، به ویژه هنگامی که با مواد سازنده دیگر فاضلاب مخلوط می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *