تصفیه آب پرورش ماهی

پکیج تصفیه آب پرورش ماهی

تصفیه آب پرورش ماهی و آبزیان و صنایع شیلاتی به دلیل مصرف زیاد این صنایع از آب از ضروریات این بخش میباشد که میبایست به آن توجه ویژه ای شود.

سیستم‌ های تصفیه آب حوضچه های پرورش ماهی :

برای کنترل خواص فیزیکی و شیمیایی آن می‌تواند موجب افزایش تولید ، بهبود کیفیت ماهیان ، حفظ محیط‌ زیست شود. کیفیت آب مهم‌ترین عاملی است که بر سلامت و عملکرد ماهیان در صنایع شیلاتی و پرورش ماهی اثر گذار است. ماهیان مختلف به شاخص‌ های متفاوتی از کیفیت آب نظیر : pH ، دما ، غلظت اکسیژن ، شوری ، سختی و غیره برای بقا ، رشد و تولید مثل نیاز دارند. سیستم تصفیه آب یک مجتمع پرورش ماهی باید بتواند همواره بهینه ‌ترین و بهترین کیفیت لازم را برای آب مورد استفاده ارائه دهد. شرایط آب موجود در حوضچه‌های پرورش ماهی، باید نزدیک به مقدارمورد نظراز شاخص ها باشد.

از ضرورت تصفیه آب پرورش ماهی و صنایع شیلاتی میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  • کاهش تلفات
  • بهبود ضریب تبدیل
  • سهولت در نگهداری ماهی های حساس
  • کاهش مصرف آب
  • تنظیم و افزایش اکسیژن موجود در آب

آب موجود در حوضچه‌های پرورش ماهی می‌تواند حاوی دو دسته اصلی از مواد مختلف باشد :

  1. ذرات معلق که شانل ذرات بی جان ، گیاهان و آبزیان کوچک و پلاکتون ها می شود.
  2. ذرات معلق شامل مواد آلی و معدنی و گاز ها می باشد.

آبزی پروری که حدود ۴۰۰۰ سال قدمت دارد.در چین آغاز شد .تکنیک های نگهداری ماهی در استخرهای سرچشمه گرفته در چین آبزی پروری را رواج داد.توسعه و عملیات پیوسته گرفتن دام -نگه داشتن-رشد و در نهایت به شیوه های کامل دامپروری بهبود می یابد.چینی هایی که به سایر کشورهای جنوب شرقی آسیا مهاجرت کرده اند.این دانش را با خود به همراه داشتند و به مردم محلی یاد دادند که در این زمینه شرکت کنند.پرورش ماهی پدیده جدیدی نیست.

تعدادی از شیوه های آبزی پروری در سراسر جهان :

در سه نوع محیط (آب شیرین ، آب شیرین و دریایی) برای تنوع زیادی از موجودات فرهنگی مورد استفاده قرار می گیرد.آبزی پروری آب شیرین یا در استخرهای ماهی ، قلم ماهی ، قفس ماهی است.در مقیاس محدود در شالیزارهای برنج انجام می شود.آبزی پروری آب شور به طور عمده در استخرهای ماهی واقع در مناطق ساحلی انجام می شود.فرهنگ دریایی از قفس ماهی یا بسترهای مخصوص صدف و جلبک دریایی مانند مضراب ، طناب و قایق استفاده می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *