راندمان سپتیک تانک فاضلاب

راندمان سپتیک در تعریف ساده یعنی عالی ترین راه برای تجزیه مواد معلق ته نشین در سپتیک.شرکت کیش سپتیک تولید کننده سپتیک تانک های از جنس پلی اتیلن است.این سازه ها وزن کمتر نسبت به سازه های فلزی مشابه خود را دارد.

فهرست محتوای این مقاله

۳ کار اصلی سپتیک تانک ها

سپتیک تانک چیست؟

از نظر کارایی و راندمان سپتیک ، بخش عمده ای مواد معلق و اجسام شناور و آشغال های موجود در فاضلاب که قابل ته نشینی هستند را در حدود ۸۵-۶۵ درصد حذف می کند. این مواد در ته مخزن سپتیک تانک جمع شده و تولید لجن می‌کنند. بخشی از مواد مانند روغن ها و چربی ها که دارای چگالی کمتری نسبت به آب هستن بر روی سطح فاضلاب شناور میشوند.

یک سپتیک تانک پلی اتیلن سه کار اصلی را انجام می دهد:

۱. قسمت خوبی از مواد قابل حل و قابل شناور را با لجن حذف می کند.

۲. کاهش اثرات آلی حل شده و شناور از طریق هضم بی هوازی.

۳. به عنوان ذخیره سازی برای مواد جامد باقی مانده تا حذف عمل می کند. با حذف مواد معلق پارامترهای نظیر COD ، BOD5 و TSS در فاضلاب کاهش میباید.

در لجن ته نشین شده سپتیک تانک فاضلاب باکتری های بی هوازی شروع به فعالیت کرده است . برخی از جامدات را هضم و بخشی را بصورت محلول در می‌آورد .به این ترتیب راندمان حذف BOD5 فاضلاب در سپتیک تانک ۵۵-۳۵ درصد میرسد

راندمان سپتیک تانک

در نتیجه فعالیت های باکتری های بی هوازی (فرایند بیولوژیکی ) گازهایی مانند گاز متان تولید می‌شود. این گازهای تولیدی از فعالیت باکتری ها به صورت حباب از کف مخزن به سمت بالا صعود می‌کند. نتیجه منفی این حباب ها این است که به ذرات معلق چسبیده و باعث معلق مانده آن ها شده و جلوگیری از ته نشینی کند. دیواره میانی (عدسی )  باعث میشود در بخش دوم سپتیک تانک لجن و در نتیجه حبابی تولید نشود. عدم تولید حباب باعث جلوگیری از ایجاد اختلاط در فرآیند ته نشینی ذرات شده است و راندمان سپتیک تانک در تصفیه فاضلاب را افزایش می دهد.

محاسبه حجم سپتیک تانک

محاسبه اندازه مخزن سپتیک بر اساس میزان مصرف کاربرصورت میگیردو ظرفیت مخزن سپتیک باید به درستی طراحی شود. اگر محاسبه ظرفیت مخزن سپتیک به درستی صورت نگیرد : منجر به بازگشت پساب فاضلاب در خانه و باعث افزایش هزینه نگهداری میشود. محاسبه ظرفیت سپتیک به گونه ای است که زمان ماند فاضلاب در آن حدود ۲۴ ساعت است. هر چه این زمان در سپتیک تانک بیشتر باشد، باعث پیشرفت فرآیندهای تصفیه میشود و راندمان نیز بالا میرود. هر ساختمان خانگی / تجاری دارای مخزن سپتیک ، به منظور جلوگیری از زباله های فاضلاب برای مدتی قبل از ورود به شبکه فاضلاب میباشد.

پساب ممکن است به صورت مایع یا زباله جامد دریافت شده از خانه به مخزن سپتیک از طریق لوله ورودی باشد.مخزن سپتیک برای ذخیره فاضلاب در حداقل زمان ۱۸ ساعت تا ۲۴ ساعت طراحی شده است که به آن دوره ماند گفته میشود. در این دوره زمانی ، لجن با اثر بیولوژیکی باکتریهای بی هوازی تجزیه شده و مواد زائد جامد به صورت لجن ته نشین میشوند. سپس آبهای سطحی از طریق یک لوله خروجی به طرف میدان زهکشی میرود و لجن ته نشین شده بعد از ۱ یا ۲ سال از بین میرود.

مخزن باید در مکان صحیح و اندازه مورد نیاز ساخته شود. برای جلوگیری از پر شدن مخزن در مدت زمان کوتاه ، مصرف آب را کاهش دهید در یک بازه زمانی مشخص لجن مرتباً تخلیه شود. مخزن سپتیک را مرتباً بازرسی کنید.  مخزن سپتیک را در کحلی دفن کنید که به دور از آب های زیر زمینی باشد. در صورت بروز هرگونه انسداد در سپتیک بلافاصله برای حل مشکل اقدام کنید. منهول باید جوری طراحی و ساخته شود تا به راحتی به مخزن دسترسی پیدا کند. برای افزایش راندمان تصفیه سپتیک تانک، ظرفیت سپتیک تانک را بیش از حالت استاندارد در نظر می گیرند. زمان ماندن سپتیک تانک و درنتیجه راندمان تصفیه فاضلاب را افزایش دهند.

فاکتورهای موثر بر عملکرد سپتیک تانک

  • فرآیندهای تصفیه
  • طبیعت مواد معلق در فاضلاب خام
  • سرعت ته نشینی مواد معلق
  • شرایط آب و هوای
  • مشخصات فاضلاب
  • درجه حرارت و چگالی مواد معلق , دبی جریان
  • نوع و ابعاد مخزن ته نشینی
  • سازه های ورودی و خروجی مخزن
  • روش های حذف لجن
کارایی و راندمان سپتیک تانک پلی اتیلن

انواع سپتیک تانک

سپتیک از نظر جنس به صورت بتنی و فلزی و آجری و همچنین پلی اتیلنی وجود دارد. سپتیک تانک پلی اتیلن ویژگی های بیشتری نسبت به سایرسپتیک دارد. از جمله این ویژگی ها قیمت مناسب و حمل و نقل و نصب راحت تر می باشد. همچنین این سپتیک ها قابلیت جابه جایی حتی پس از گذشت چند سال از نصب را دارد. این مخزن ها در برابر مواد شیمیایی موجود در فاضلاب مقاوم هستند. در برابر تنش های محیطی که دفن میشوند و اشعه فرابنفش خورشید نیز مقاوم هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *