مخزن پلی اتیلن افقی

حذف روغن از فاضلاب

حذف روغن از فاضلاب با استفاده از چربی گیر

حذف روغن از فاضلاب که شناور در جریان فاضلاب هستند احتمال بروز مشکلات تجهیزات در پایین دست را کاهش می دهد. سه نوع روغن در تصفیه فاضلاب در یک پالایشگاه وجود دارد.

روغن آزاد یا روغن شناور

با کاهش سطح در مخزن بدون چربی و یا با جداسازی جاذبه در جدا کننده API از بین می رود.روغن امولسیون شده از قطرات روغن در سیستم تعلیق پایدار درون فاضلاب تشکیل شده است.برای از بین بردن روغنهای امولسیون شده ، به حذف مواد شیمیایی نیاز است تا pH کاهش یابد .به دنبال حذف روغن از فاضلاب اکسیژن محلول یا نیتروژن اضافه شود.

روغن محلول یک محلول مولکولی واقعی در داخل آب است و تنها با تصفیه بیولوژیکی قابل حذف است.سیستم های تصفیه بیولوژیکی معمولاً برای جریان های فاضلاب روغنی صنعتی “عادی” مورد استفاده قرار می گیرند.همچنین این سیستم ها می توانند برای تصفیه پسماندهای بهداشتی استفاده شوند.یک نقطه ضعف مشکل در حفظ محیط زیست زیست توده به دلیل نوسان زیاد در غلظت فاضلاب ، TDS و دما است.

گارانتی معتبر در خرید مخزن پلی اتیلن
محاسبه حجم سپتیک

اثرات وجود روغن و چربی در فاضلاب

زباله های سمی آلی (روغن و گریس (O&G)) باعث آسیب های زیست محیطی می شود.این زباله ها برای موجودات آبزی ، گیاهان ، حیوانات و به همان اندازه جهش زا و سرطان زا برای انسان می باشند.آنها از منابع مختلف تخلیه می شوند و لایه ای روی سطح آب جمع می شوندو که اکسیژن محلول را کاهش می دهد.لایه سطح آب باعث کاهش فعالیت بیولوژیکی فرآیند تصفیه در اطراف میکروب ها در مواد معلق و آب می شود.این منجر به کاهش سطح اکسیژن محلول در آب نیز می شود.

مولکول های اکسیژن به سختی می توانند اکسیداتیو برای میکروبی روی مولکول های هیدروکربن باشند.تکنیک های مرسوم روغن و گریس را با استفاده از چربی گیر در تصفیه خانه ها جمع آوری می کنند.روغن و چربی باعث گرفتگی لوله ها در واحدهای تصفیه ای می شود که نیاز به تمیزکاری و گاهی تعویض لوله دارند.خساراتی چربی و روغن منجر به افزایش هزینه های نگهداری و بازرسی می شود .

آنزیم های فراگیر

فعالیت میکروبی بسته به هزینه های آنزیم درفرآیند تصفیه قدرت و حذف فرآیند پیش تصفیه در تصفیه خانه فاضلاب نقش بسزایی دارد .لیپازها دسته بزرگی از آنزیم های فراگیر را تشکیل می دهند که محلول در آب هستند.آنها پیوندهای استری آب را در لایه های محلول هیدرولیز می کنند و در رابط بین یک فاز بستر و یک فاز آبی عمل می کنند.از لحاظ اکولوژیکی در کاهش اکسیداسیون اهمیت دارند و می توانند گردش مواد آلی را برای تصفیه فاضلاب منعکس کنند.

فعالیت آنزیمی به عنوان شاخص بیولوژیکی رسوب برای انعکاس سطح فرسایش منابع آب استفاده می شود.این خصوصیات منجر به افزایش فناوری تولید آنزیم و جستجوی میکروارگانیسم های جدید با توانایی متنوع در تولید آنزیم ها شد.لیپازها در فرمولاسیون مواد شوینده ، منسوجات ، صنایع کاغذ ، بیو دیزل و پیش تصفیه فاضلاب های غنی از لیپید کاربرد دارند.فرآیندهای بیوتکنولوژی به عنوان لیپازهای میکروبی جذابترین ویژگیهایی هستند .

خواص آنها مانند انعطاف پذیری و سهولت تولید انبوه می تواند اعمال کند.چربیگیر به عنوان پیش تصفیه ای برای کاهش غلظت مواد آلی ، رنگ و جامدات معلق در نظر گرفت.با توجه به آلاینده های آب ، حذف روغن از فاضلاب حذف همزمان چند آلاینده بیشتر مورد توجه قرار می گیرد تا حذف شود.مواد کامپوزیتی مانند اکسید آلومینیوم ، ذرات نانو ، زئولیت آمورف و جاذب های لاتریت برای تصفیه فاضلاب پیچیده که دارای ظرفیت جذب بالایی هستند استفاده می شود.

Grease trapper
چربی گیر پلی اتیلن

مخزن چربی گیر

به طور معمول اولین و مهمترین مرحله در تصفیه خانه فاضلاب پالایشگاه ها هستند.از اختلاف روغن و وزن مخصوص آب برای فیلتر کردن اکثر روغن آزاد موجود در مخلوط فاضلاب استفاده می شود.روغن های سبک تر در بالای پساب باقی می مانند و می توان پساب را خارج کرد.در حالی که روغن های سنگین تر به ته مخزن همراه با لجن ته نشین می شوند.مخزن مخصوص جدا کننده روغن و چربی دارای ورودی فاضلاب ودو خروجی مخصوص خارج شدن چربی و پساب می باشد.در مخزن لجن فاضلاب تا حدودی ته نشین می شود و خروجی ونت برای خارج شدن گاز حاصل از تصفیه بی هوازی لجن وجود دارد.

pH به طور معمول در محل خروجی به عنوان شاخص مشکلات احتمالی مانند لخته سازی در درمان ثانویه اندازه گیری می شود.توجه به این نکته مهم برای حذف روغن از فاضلاب :روغن امولسیون هنوز در مخلوط آب وجود دارد ، پوشش باعث ایجاد کندی می شود.در این مرحله از فرآیند تصفیه ، روغن امولسیون شده هنوز به شکل محلول است.از بین بردن روغن امولسیون شده به یک ماده شیمیایی اضافی برای کاهش PH یا استفاده از برش دهنده های امولسیون نیاز دارد.

شناور سازی محلول / هوا:

پس از تصفیه ، فاضلاب اغلب با استفاده از اکسیژن محلول یا نیتروژن وارد یک واحد شناور هوا می شودمرحله شناور هوا  روغن امولسیون شده را از بین ببرد.

راکتورهای زیستی (تصفیه لجن فعال):

در این مرحله فاضلاب هنوز حاوی روغن محلول به شکل مولکولی واقعی است.تنها راه برای از بین بردن باقی مانده روغن محلول از طریق درمان بیولوژیکی است.این مراحل و مراحل باقیمانده همان مراحل یافت شده در یک مرکز تصفیه فاضلاب معمولی است.بسیاری از اجزای موجود در فرآیند برای دستیابی به هم افزایی کاملدر تعادل اند.مانند مخلوط زیست توده ، هوا ، لجن فعال برگشتی (RAS) ، لجن فعال شده زباله (WAS) و توان تولید ، نظارت و کنترل کلیه عواملی که بر کارایی شرایط بیولوژیکی حوزه تأثیر می گذارند ضروری است. مثلا:

دما :

اکثر زیست توده ها در دامنه دمایی بین ۱۰-۴۰ درجه سانتیگراد به کارایی مطلوب می رسند.افزایش یا کاهش دما می تواند منجر به افزایش یا کاهش سرعت خوردن و تولید مثل اشکالات شود.تمام واکنش های شیمیایی در حال انجام نیز تحت تأثیر دمای فرآیند هستند.

pH :

برای اکثر سیستم ها pH باید بین ۶.۵ تا ۸.۵ pH نگه داشته شود.وقتی PH خیلی زیاد یا خیلی کم باشد ، زیست توده توانایی تبدیل غذا به انرژی و مواد اولیه را از دست می دهد.pH کمتر از ۶.۵ ممکن است باعث رشد قارچ ها و حجم قارچ شود .باید با استفاده از هیدروکسید سوزاننده ، آهک یا منیزیم تنظیم شود.

مواد مغذی کم :

اگر نیتروژن و فسفر به مقدار کافی وجود نداشته باشد ، می تواند سرعت رشد زیست توده را محدود کند.نشانه کمبود عناصر غذایی شامل کف موجود در حوضه هوادهی است

اکسیژن محلول :

DO یک اندازه گیری مهم است و بین ۳-۱ میلی گرم در لیتر حفظ خواهد شد. غلظت نشان دهنده محیط حوضه است.این که آیا در محیط دنیتریفیکاسیون (نیترات اضافی ، NO3) یا نیتریفیکاسیون (آمونیوم اضافی ، NH4) است.اساساً از اندازه گیری DO برای به حداقل رساندن موفقیت آمونیوم استفاده می شود.دیدن موارد اندازه گیری NH4 و DO با هم غیرمعمول نیست.

سپتیسیته / سمیت :

پسماندهای سپتیک حاوی مقادیر زیادی سولفید و اسیدهای آلی (مانند اسید استیک) هستند.مواد آلی دیگر و فلزات سنگین نیز برای زیست توده سمی هستند ، باعث کاهش کارایی و حتی از بین رفتن آنها می شوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *