لوله کشی فاضلاب

لوله کشی فاضلاب

لوله کشی فاضلاب ساختمانی با لوله های اسپیرال کاروگیت

لوله کشی فاضلاب داخلی یک ساختمان باید کاملا اصولی باشد در غیر این صورت منجر به ایجاد بوی نامطبوع در ساختمان میشود. امروزه یکی از بخش های لوله کشی فاضلاب در ساختمان استفاده از مخازن پیش تصفیه زیر زمینی میباشد. شرکت صنایع لوله های آبرسانی قزوین تبحر خاصی در ساخت مخازن پیش تصفیه فاضلاب زیرزمینی دارد هدایت آب های مصرف شده و فاضلاب و انتقال آن به چاه جذبی و یا فاضلاب شهری اصول لوله کشی فاضلاب است.لوله کشی فاضلاب معمولا بدون فشار و توسط نیروی جاذیه به سمت اگو شهری انتقال می یابد.

تصفیه فاضلاب اختصاصی به عنوان پیش تصفیه فاضلاب در ساختمان میزان فشار وارده به لوله کشی فاضلاب شهری را کاهش می دهد. امروزه در کشورهای پیشرفته تصفیه اولیه توسط سپتیک تانک در منازل و قبل از ورود به فاضلاب شهری انجام میگیرد. لطفا جهت خرید سپتیک تانک دوجداره پلی اتیلن ساخت شرکت کیش سپتیک تماس بگیرید. همچنین میتوان با انجام لوله کشی فاضلاب خاکستری و انتقال آن به تصفیه خانه اختصاصی آن را تصفیه و مجددا از آن استفاده کرد. از آب خاکستری تصفیه شده میتوان برای آبیاری فضای سبز و شستسوی محوطه ساختمان استفاده کرد.

فاضلاب

فاضلاب مجموعه ای از آب های کثیف و آلوده همراه با جامدات و آلاینده ها می باشد که توسط لوله کشی فاضلاب منتقل می شوند. فاضلاب توسط مجتمع های مسکونی و اداری ، بیمارستان ها و مجتمع های صنعتی و تولیدی و غیره تولید میشود. این آبها توسط لوله کشی و تاسیسات مخصوصی از سطح شهرها جمع آوری میشوند. تاسیسات جمع آوری فاضلاب شامل لوله کشی فاضلاب ساختمانی و لوله کشی فاضلاب شهری میباشد.

فاضلاب ساختمانی مجموعه دو نوع فاضلاب سیاه و فاضلاب سفید (آب خاکستری) میباشد. فاضلاب سیاه مجموعه ای از فاضلاب خروجی از سرویس بهداشتی که میزان آلودی بسیار زیادی دارند و نیاز به تصفیه پیچیده ای دارند میباشد. فاضلاب سفید یا آب خاکستری مجموعه آبهای جمع آوری شده از حمام ، روشویی ، ظرفشویی ، لباسشویی و سینک میباشد. میزان آلودگی آب خاکستری نسبت به آب سیاه بسیار کمتر است. آب خاکستری را میتوان با انجام یک سری تصفیه ساده برای مواردی از قبیله آبیاری فضای سبز و استفاده در فلش تانک ها استفاده کرد.

لوله کشی فاضلاب شهری

به مجموعه سیستم هدایت و جمع آوری و تصفیه فاضلاب لوله کشی فاضلاب شهری میگویند پساب به دست آمده از تصفیه فاضلاب شهری را می توان برای مصارف کشاورزی و صنعتی استفاده کرد. لوله کشی فاضلاب شهری امروزه از جنس پلی اتیلن (لوله اسپیرال کاروگیت) میباشد. این لوله ها در سایز های بالا با مقاومت مکانیکی بالا انشعابات اصلی لوله کشی فاضلاب شهری را تشکیل می دهند. اشنعابات لوله کشی فاضلاب از ساختمان ها خارج شده به انشعابات لوله کشی فاضلاب شهری متصل می شوند.

شبکه فاضلاب شهری در حجم و ابعاد بزرگ است و برای کنترل و تعمیر و نگهداری نیاز به محل های خاص در طول شبکه لوله کشی دارد. این محل ها به نام منهول در فواصلی مشخص در طول لوله کشی فاضلاب هستند. منهول یا آدم رو دسترسی به لوله کشی فاضلاب را محیا میکند تا در صورت بروز مشکل یا گرفتی امکان رفع آن فراهم گردد.

منهول ها همچنین شبکه فاضلاب زیر زمینی را به سطح زمین ارتباط میدهند که توسط درب هایی مخصوص پوشیده می شوند. این منهول ها محل اتصال چند انشعاب به هم نیز می باشند و همچنین از کاربردهای آنها جمع آوری آب های سطحی ناشی از بارنگی میباشد. شبکه فاضلاب زیر زمینی و منهول ها با جمع آوری آبهای سطح ناشی از باران،احتمال آبگرفتی معابر و سیل را میگیرند. شما میتوانید در سطح جاده ها و خیابان ها محل قرارگیری منهول ها را از روی درب دریچه منهول تشخیص دهید.

سیستم های فاضلاب

سیستم فاضلاب یا سیستم جمع آوری فاضلاب شبکه ای از لوله ها،ایستگاه های پمپاژ و لوازم جانبی است. این تجهیزات فاضلاب را از نقاط مبدا به نقطه تصفیه و دفع منتقل می کند.

سیستم های ترکیبی

سیستم هایی که مخلوطی از فاضلاب خانگی و فاضلاب طوفانی را حمل می کنند فاضلاب ترکیبی نامیده می شوند.  فاضلاب های ترکیبی معمولاً از لوله ها یا تونل هایی با قطر بزرگ تشکیل شده اند. زیرا حجم زیادی از طوفان باید در طول دوره های آب و هوای مرطوب حمل شود. آنها در شهرهای قدیمی بسیار رایج هستند اما دیگر به عنوان بخشی از امکانات جدید فاضلاب طراحی و ساخته نمی شوند.

از آنجا که تصفیه خانه های فاضلاب نمی توانند حجم زیادی از آب طوفان را کنترل کنند. فاضلاب باید تصفیه خانه ها را در هوای مرطوب دور بزند و مستقیماً در آب گیرنده تخلیه شود. این سرریز فاضلاب ترکیبی حاوی فاضلاب خانگی تصفیه نشده است که باعث مشکلات مکرر آلودگی آب می شود و منابع آلودگی بسیار آزار دهنده ای هستند.  در شهرهای بزرگ با هدایت بار فاضلاب ترکیبی به یک حوض بزرگ یا یک تونل زیرزمینی مشکل سرریز فاضلاب ترکیبی کاهش یافته است.

پس از ذخیره موقت می توان آن را با ته نشینی و ضد عفونی کردن قبل از تخلیه در یک آب گیرنده تصفیه کرد. همچنین می توان آن را در تصفیه خانه فاضلاب مجاور با سرعتی تصفیه کرد که تأسیساتی بیش از حد نداشته باشد. روش دیگر برای کنترل فاضلاب ترکیبی شامل استفاده از کنسانتره های چرخشی است. این فاضلاب ها از طریق دستگاه های استوانه ای شکل می گیرند که باعث ایجاد یک گرداب میشوند.  گرداب به تمرکز ناخالصی ها در حجم بسیار کمتری از آب برای تصفیه کمک می کند.

سیستم های جداگانه

تاسیسات جدید جمع آوری فاضلاب به عنوان سیستم های جداگانه ای طراحی شده اند این سیستم فاضلاب خانگی یا فاضلاب طوفانی را حمل می کنند اما نه هر دو. فاضلاب های طوفانی معمولاً رواناب های سطحی را به یک نقطه دفع در یک رودخانه منتقل میکنند. حوضچه های نگهداری کوچک ممکن است به عنوان بخشی از سیستم ساخته شوند. به طور موقت آب طوفان را ذخیره می کنند و از شدت اوج جریان می کاهند. از طرف دیگر فاضلاب بهداشتی فاضلاب خانگی را به تصفیه خانه فاضلاب منتقل می کند. فاضلاب صنعتی پیش تصفیه شده ممکن است به سیستم های فاضلاب بهداشتی شهری راه یابد اما آب طوفان مستثنی است.

فاضلاب های طوفانی معمولاً با بخشهایی از لوله بتن مسلح ساخته می شوند.  در بعضی موارد ممکن است از لوله های فلزی موج دار استفاده شود. ورودی های آب طوفان یا حوضه های آبگیر در فواصل مناسب در خیابان یا در مرزهای املاک خصوصی قرار دارند.  خطوط لوله معمولاً به گونه ای قرار دارند که جریان گرانش سرازیری را به یک جریان مجاور یا حوضچه بازداشتگاه منتقل کنند.  از ایستگاه های پمپاژ آب طوفان به دلیل ظرفیت بسیار زیاد پمپ که برای کنترل جریان های متناوب مورد نیاز است اجتناب می شود.

سیستم فاضلاب بهداشتی

شامل جانبی زیرمجموعه و رهگیر است. به جز اتصالات جداگانه منازل ، جانبی کوچکترین فاضلاب شبکه است. فاضلاب را به صورت ثقل به زیرزمین های بزرگتر یا فاضلاب های جمع کننده منتقل می کنند. فاضلاب جمع کننده به یک رهگیر اصلی یا خط تنه متصل می شود ، که فاضلاب را به تصفیه خانه منتقل می کند. رهگیرها معمولاً با مقاطع پیش ساخته لوله بتونی مسلح ، قطر تا ۵ متر (۱۵ فوت) ساخته می شوند.

مواد دیگری که برای فاضلاب های بهداشتی استفاده می شود شامل:

خاک رس منجمد ، سیمان آزبست ، پلاستیک ، فولاد یا آهن شکل پذیر است. استفاده از پلاستیک یا پلی اتیلن به دلیل سبک بودن و سهولت نصب در حال افزایش است.  لوله های آهن و فولاد برای برق نیروگاه یا ایستگاه های پمپاژ استفاده می شود. شبکه های نیروگاهی خطوط لوله ای هستند که فاضلاب را تحت فشار تحت فشار قرار می دهند وقتی که باید پمپ شود.

سیستم های جایگزین

گاهی اوقات هزینه فاضلاب های ثقلی متداول به دلیل تراکم کم جمعیت یا شرایط سایت مانند بالا بودن سطح آب یا بستر می تواند به طور منفی زیاد باشد.

سه سیستم جمع آوری فاضلاب جایگزین که ممکن است تحت این شرایط استفاده شود شامل :

فاضلاب های ثقلی با قطر کوچک ، فاضلاب های تحت فشار و فاضلاب های خلا است.  در سیستم های ثقل با قطر کوچک از مخازن سپتیک استفاده می شود. این سیستم ها برای جوامع کوچک روستایی مناسب ترین هستند. در ابتدا مواد جامد قابل حل و شناور از فاضلاب هر خانه قبل از اینکه به شبکه ای از شبکه جمع کننده توسط سپتیک حذف می شود. باتوجه به حذف مواد چربی ، شن و مواد جامد فاضلاب ، لوله ها می توانند قطر کمتری داشته باشند.

لوله های این سیستم وقتی در شیب ها یا شیب های کاهش یافته قرار گیرند هزینه های حفاری ترانشه به حداقل برسد. فاضلاب تحت فشار بهتر است در مناطق مسطح یا مکانهایی که به حفاری سنگین نیاز است ، استفاده شود.  پمپ های آسیاب از هر خانه فاضلاب را به فاضلاب فشار اصلی تخلیه می کند که می تواند شیب زمین را دنبال کند.  در یک سیستم فاضلاب خلأ ، فاضلاب یک یا چند ساختمان از طریق نیروی گرانش به مخزن یا مخزنی وارد می شوند و توسط پمپ های خلا واقع در ایستگاه خلا مرکزی از آن خارج می شود و سپس به یک مخزن جمع می شود.  از مخزن جمع آوری خلا فاضلاب به یک تصفیه خانه منتقل می شود.

ایستگاه پمپاژ

ایستگاه های پمپاژ وقتی ساخته می شوند که فاضلاب باید از یک نقطه کم به یک نقطه از ارتفاع بالاتر برود یا جایی که توپوگرافی مانع از جریان جاذبه سرازیری می شود. پمپ های مخصوص غیر گرفتگی برای رسیدگی به فاضلاب های خام در دسترس هستند. آنها در سازه هایی به نام ایستگاه های آسانسور نصب می شوند. ایستگاه های آسانسور دو نوع اساسی دارند: خوب خشک و خوب مرطوب. یک تاسیسات چاه مرطوب فقط یک محفظه یا مخزن دارد تا فاضلاب را تا زمان خارج شدن دریافت و نگه دارد.

پمپ ها و موتورهای زیر آب مخصوص طراحی شده می توانند در پایین محفظه ، کاملاً زیر سطح آب قرار بگیرند.  تاسیسات چاه خشک دارای دو محفظه جداگانه است ، یکی برای دریافت فاضلاب و دیگری برای محاصره و محافظت از پمپ ها و کنترل ها. محفظه خشک محافظ امکان دسترسی آسان برای بازرسی و نگهداری را فراهم می کند. تمام ایستگاه های آسانسور فاضلاب ، چه از نوع چاه مرطوب و چه از نوع چاه خشک ، باید حداقل شامل دو پمپ باشند. یک پمپ می تواند کار کند در حالی که پمپ دیگر برای تعمیر برداشته می شود.

لیفت استیشن
ایستگاه پمپاژ

نرخ جریان

در طی یک روز تغییرات گسترده ای در میزان جریان فاضلاب وجود دارد. یک سیستم فاضلاب باید این تناسب را داشته باشد.  در بیشتر شهرها میزان جریان فاضلاب خانگی در ساعات صبح و عصر بیشترین است. در اواسط شب کمترین میزان آنها است. مقادیر جریان به تراکم جمعیت ، مصرف آب و میزان فعالیت تجاری یا صنعتی در جامعه بستگی دارد. میانگین دبی فاضلاب معمولاً تقریباً با متوسط ​​مصرف آب در جامعه برابر است.

در یک فاضلاب جانبی ، اوج جریان کوتاه مدت می تواند تقریباً چهار برابر متوسط ​​جریان باشد. در فاضلاب صندوق عقب ، اوج دبی ممکن است دو و نیم برابر متوسط ​​باشد. اگرچه جریان فاضلاب به اتصالات مسکونی ، تجاری و صنعتی بستگی دارد.

سرعت جریان فاضلاب

اما سرعت جریان فاضلاب به طور بالقوه می تواند در نتیجه ورودی و نفوذ (I&I) به سیستم فاضلاب بهداشتی بیشتر شود. ورودی مربوط به ورود طوفان از طریق اتصالات نامناسب به فاضلاب است ، مانند تخلیه سقف ، تخلیه طوفان ، منشأ و پمپ های مخزن. مقادیر زیادی از رواناب آب باران می تواند در هنگام بارش و حوادث طوفان یا در هنگام طغیان فصلی بهار رودخانه های مملو از ذوب یخ به سیستم فاضلاب برسد. نفوذ به آب زیرزمینی که از طریق لوله های معیوب یا خراب وارد فاضلاب می شود ، گفته می شود.

تاسیسات و مراکز تصفیه خانه پایین دستی ممکن است جریاناتی بالاتر از حد پیش بینی شده را تجربه کنند و از نظر هیدرولیکی بیش از حد بارگیری شوند. در چنین بارهای اضافی ، ممکن است شرکت های برق از ساکنان متصل به سیستم بخواهند از استفاده از ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی خودداری کنند. حتی ممکن است شستشوی توالت و استفاده از دوش را برای کاهش فشار کاهش دهند.  چنین مسائل I&I می تواند به ویژه در زیرساخت های آب قدیمی و قدیمی بسیار جدی باشد.

تصفیه و دفع فاضلاب

اندازه و ظرفیت سیستم های تصفیه فاضلاب با برآورد حجم فاضلاب تولید شده از محل سکونتگاه ها،مشاغل و صنایع متصل به سیستم های فاضلاب و ورودی تعیین میشود. انتخاب پیکربندی های تصفیه خانه خاص،خوشه ای یا متمرکز به فاکتورهایی از جمله تعداد مشتریانی که خدمات ارائه می شوند.
عوامل مهم در تصفیه خانه فاضلاب

سناریوی جغرافیایی،محدودیت های سایت،اتصالات فاضلاب،میانگین و اوج جریان،مشخصات فاضلاب نفوذ،محدودیت های نظارتی پساب،امکان سنجی فناوری،مصرف انرژی و هزینه های عملیات و نگهداری در آن روش غالب دفع فاضلاب در شهرهای بزرگ و شهرها تخلیه در یک مجموعه از آبهای سطحی است. مناطق حومه و روستایی بیشتر به دفع سطح زیر زمین متکی هستند.  در هر صورت ، فاضلاب باید تا حدی تصفیه یا تصفیه شود تا هم از سلامت عمومی و هم از کیفیت آب محافظت شود.

ذرات معلق و مواد آلی قابل تجزیه زیست باید تا حد مختلف از بین بروند. باکتری های بیماری زا باید از بین بروند. همچنین ممکن است لازم باشد نیترات ها و فسفات ها (مواد مغذی گیاهان) حذف شوند و ضایعات صنعتی و مواد شیمیایی سمی خنثی یا حذف شوند.  درجه ای که باید فاضلاب تصفیه شود بسته به شرایط محیطی محلی و استانداردهای دولتی متفاوت است.

دو نوع استاندارد :استانداردهای جریان و استانداردهای پساب هستند.

استانداردهای جریان :

برای جلوگیری از کاهش کیفیت آب موجود ، محدودیت هایی را در میزان آلاینده های خاص مجاز در رودخانه ها ، رودخانه ها و دریاچه ها تعیین کرده است. محدودیت ها به طبقه بندی “حداکثر استفاده مفید” از آب بستگی دارد.  پارامترهای کیفیت آب که توسط استانداردهای جریان تنظیم می شوند شامل اکسیژن محلول ، کلی فرم ، کدورت ، اسیدیته و مواد سمی هستند.  استانداردهای پساب مستقیماً مربوط به کیفیت فاضلاب تصفیه شده تخلیه شده از تصفیه خانه فاضلاب است.  عواملی که تحت این استانداردها کنترل می شوندنیاز به اکسیژن بیوشیمیایی (BOD) ، جامدات معلق ، اسیدیته و کلی فرم را دارند.

سه سطح تصفیه فاضلاب وجود دارد:

اولیه ، ثانویه و سوم (یا پیشرفته).

تصفیه اولیه حدود ۶۰ درصد از کل مواد جامد معلق و حدود ۳۵ درصد از BOD را حذف می کند. ناخالصی های محلول حذف نمی شوند. معمولاً به عنوان اولین مرحله قبل از درمان ثانویه استفاده می شود.  تیمار ثانویه بیش از ۸۵ درصد از مواد جامد معلق و BOD را از بین می برد. حداقل سطح درمان ثانویه معمولاً در کشورهای پیشرفته مورد نیاز است.

هنگامی که بیش از ۸۵ درصد کل مواد جامد و BOD باید حذف شود یا هنگامی که باید سطح نیترات و فسفات محلول کاهش یابد از روش های تصفیه سوم استفاده میشود.  فرآیندهای سوم می توانند بیش از ۹۹ درصد از تمام ناخالصی های فاضلاب را حذف کرده و پساب با کیفیت آب آشامیدنی تولید کنند. درمان سوم می تواند بسیار گران باشد و اغلب هزینه های درمان ثانویه را دو برابر می کند.

برای تمام سطوح تصفیه فاضلاب آخرین مرحله قبل از تخلیه پساب فاضلاب در یک قسمت از آبهای سطحی ضد عفونی است که باعث از بین رفتن عوامل بیماری زای باقی مانده در پساب شده و از سلامت عمومی محافظت میکند. ضد عفونی کردن معمولاً با مخلوط کردن پساب با گاز کلر یا محلول های مایع مواد شیمیایی هیپوکلریت در مخزن تماس به مدت حداقل ۱۵ دقیقه انجام می شود. از آنجا که باقیمانده کلر در پساب ممکن است اثرات سوئی بر زندگی آبزیان بگذارد ممکن است ماده شیمیایی اضافی برای دکلره پساب اضافه شود. اشعه ماورا بنفش که می تواند بدون باقی مانده از پساب ضد عفونی کند به عنوان یک ماده ضد عفونی کننده فاضلاب با کلر رقابت می کند.

تصفیه اولیه

تصفیه اولیه موادی را از بین می برد که شناور می شوند یا به راحتی از طریق جاذبه جا می شوند. این شامل فرآیندهای فیزیکی غربالگری ، خرد شدن ، از بین بردن شن و رسوب است. صفحات ساخته شده از میله های فلزی باریک و طولانی و با فاصله نزدیک ساخته شده اند. آنها بقایای شناور مانند چوب،پارچه و سایر اشیا حجیم را که می توانند لوله ها یا پمپ ها را مسدود کنند جمع می کنند. در گیاهان مدرن صفحات به صورت مکانیکی تمیز می شوند و مواد به سرعت با دفن در زمین گیاه دفع می شود.

محفظه های شن مخازن باریک و بلندی هستند که برای کاهش سرعت جریان طراحی شده اند. مواد جامد مانند شن ، ماسه قهوه و پوسته تخم مرغ در این مرحله از آب خارج شوند. شن و ماسه سنگ باعث فرسایش بیش از حد پمپ ها و سایر تجهیزات گیاهان می شود.  حذف آن به ویژه در شهرهایی که دارای سیستم فاضلاب ترکیبی هستند حاوی مقدار زیادی گل و لای ، شن و ماسه است که در هنگام طوفان خیابان ها یا زمین ها را شستشو می دهد ، بسیار مهم است.  مواد جامد معلق که از صفحه ها و محفظه های شن رد می شوند از فاضلاب مخازن رسوب خارج می شوند.

مخزن سپتیک تانک

این مخازن که شفاف کننده های اولیه نیز نامیده می شوند ، حدود دو ساعت زمان بازداشت را برای حل و فصل جاذبه زمین فراهم می کنند. هنگامی که فاضلاب به آرامی از درون آنها عبور می کند ، مواد جامد به تدریج در پایین فرو می روند. مواد جامد ته نشین شده – معروف به لجن خام یا اولیه – توسط تراشنده های مکانیکی در امتداد ته مخزن منتقل می شوند.  لجن در یک قیف جمع می شود و در آنجا برای خارج شدن پمپ می شود. دستگاه های مکانیکی لایه برداری ، چربی و سایر مواد شناور را از بین می برند. ممکن است برای خرد کردن و خرد کردن بقایایی که از صفحه نمایش عبور می کند از یک کمینتور استفاده شود. مواد خرد شده بعداً توسط فرآیندهای رسوبگذاری یا شناورسازی برداشته می شوند.

مخزن آب آشامیدنی پلی اتیلن
مخزن پلی اتیلن افقی

تصفیه ثانویه

تصفیه ثانویه مواد آلی محلول را که از تصفیه اولیه فرار می کند ، از بین می برد. همچنین مواد جامد معلق بیشتری را از بین می برد.  حذف معمولاً با فرآیندهای بیولوژیکی انجام می شود که در آن میکروب ها ناخالصی های آلی را به عنوان غذا مصرف می کنند. آنها را برای رشد و تولید مثل خود به دی اکسید کربن ، آب و انرژی تبدیل می کنند. تصفیه خانه فاضلاب یک محیط مناسب البته از فولاد و بتن برای این فرآیند بیولوژیکی طبیعی فراهم می کند. حذف مواد آلی محلول در تصفیه خانه به محافظت از تعادل اکسیژن محلول در یک جریان گیرنده ، رودخانه یا دریاچه کمک می کند.

سه روش اساسی تصفیه بیولوژیکی وجود دارد:

فیلتر قطره چکان ، فرآیند لجن فعال و حوض اکسیداسیون. چهارمین روش معمول کمتر ، کنتاکتور بیولوژیکی چرخشی است.

لجن فعال شده

سیستم تصفیه لجن فعال شامل یک مخزن هوادهی و به دنبال آن یک صاف کننده ثانویه است. فاضلاب ته نشین شده ، مخلوط با لجن تازه که از صاف کننده ثانویه در گردش مجدد قرار دارد ، به مخزن هوادهی وارد می شود. سپس هوای فشرده شده از طریق پخش کننده های متخلخل واقع در پایین مخزن به مخلوط تزریق می شود. با حباب به سطح ، هوای منتشر اکسیژن و یک عمل اختلاط سریع را فراهم می کند. هوا همچنین می تواند توسط عمل چرخش میکسرهای مکانیکی پروانه مانند واقع در سطح مخزن اضافه شود.

در شرایط اکسیژنه :

میکروارگانیسم ها رشد می کنند و یک سوسپانسیون فعال و سالم از مواد جامد بیولوژیکی – عمدتا باکتری – به نام لجن فعال تشکیل می دهند.  حدود شش ساعت ماندن در مخزن هوادهی فراهم شده است. این به میکروب ها فرصت کافی می دهد تا مواد آلی محلول را از فاضلاب جذب کرده و BOD را کاهش دهد. سپس این مخلوط از مخزن هوادهی به صاف کننده ثانویه جریان می یابد ، جایی که لجن فعال شده توسط جاذبه ته نشین می شود.

آب شفاف از سطح صاف کننده کم شده ، ضد عفونی شده و به عنوان پساب ثانویه تخلیه ولجن از یک قیف در پایین مخزن خارج می شود. حدود ۳۰ درصد لجن دوباره در مخزن هوادهی چرخانده می شود و در آنجا با پساب اولیه مخلوط می شود. این گردش مجدد یک ویژگی اصلی در فرآیند لجن فعال است. میکروب های بازیافتی به خوبی با محیط فاضلاب سازگار شده و مواد آلی موجود در پساب اولیه را به راحتی متابولیزه می کنند. ۷۰ درصد باقیمانده لجن ثانویه باید به روش قابل قبولی تصفیه و دفع شود.

فرآیند لجن فعال

شامل هوادهی طولانی ، تثبیت کننده تماس و هوادهی اکسیژن با خلوص بالا است. سیستم تهویه هوای تمدید شده و تماسی مرحله حل اولیه را حذف می کند. آنها برای درمان جریان های کوچک فاضلاب از متل ها ، مدارس و سایر منابع فاضلاب نسبتاً جدا شده کارآمد هستند. هر دوی این روشهای درمانی معمولاً در مخازن استیل پیش ساخته به نام کارخانه بسته بندی ارائه می شوند. سیستم های هوادهی اکسیژن اکسیژن خالص را با لجن فعال مخلوط می کنند. غلظت اکسیژن غنی تر اجازه می دهد تا زمان هوادهی از شش به دو ساعت کوتاه شود و حجم مخزن مورد نیاز کاهش یابد.

لجن فعال

حوض اکسیداسیون

حوضچه های اکسیداسیون ، که به آن تالاب ها یا برکه های تثبیت کننده نیز گفته می شود. استخرهای کم عمق بزرگ و بزرگی هستند که برای درمان فاضلاب از طریق برهم کنش نور خورشید ، باکتری ها و جلبک ها طراحی شده اند. جلبک ها با استفاده از انرژی خورشید و دی اکسید کربن و ترکیبات غیر آلی آزاد شده توسط باکتری ها در آب رشد می کنند. در طی فرآیند فتوسنتز ، جلبک ها اکسیژن مورد نیاز باکتری های هوازی را آزاد می کنند. هوادهنده های مکانیکی گاهی اوقات برای تأمین اکسیژن بیشتر نصب می شوند و در نتیجه اندازه مورد نیاز حوضچه را کاهش می دهند. در نهایت باید رسوبات لجن در حوضچه با لایروبی از بین برود. جلبک های باقیمانده در پساب استخر را می توان با فیلتراسیون یا ترکیبی از تصفیه شیمیایی و ته نشینی از بین برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *