مخزن ضد اسید

مخزن ذخیره اسید سولفوریک

مخزن ذخیره اسید سولفوریک و انواع آن

مخزن ذخیره اسید سولفوریک و هر آنچه میبایست در رابطه با آن دانست از قبیل : مشخصات فنی مخزن ذخیره اسید سولفوریک ، دستوالعمل نصب و استفاده از مخازن اسید سولفوریک ، استانداردهای تولید و جوش و قیمت تمام شده مخزن اسید سولفوریک در این مقاله گردآوری شده. در ابتدا پیشنهاد میکنیم سولفوریک اسید و مشخصه های آنرا مطالعه کنید سپس با مخازن نگهداری این اسید آشنا شویم. پس از آن مخازن ضد اسید اختصاصی کیش سپتیک که با روش خاصی تولید و مونتاژ می شود و همان کار مخازن پلی پروپیلن را برای شما انجام می دهند (تا جایی که برخی فروشنده ها مخازن پلی اتیلن را به جای پ پ به فروش می رسانند) همراه با مشخصات فنی معرفی خواهد شد.  همانطور که میدانید ذخیره و نگهداری اسید ها مستلزم توجه و حساسیت بالایی هستند که همین امر باعث می شود برای خرید اینگونه مخازن دقت بالایی صرف شده تا مخازنی تهیه شود که واقعا توانایی نگهداری اسید در حجم ، دمای بالا را داشته باشند و همچنین سالیان سال بتوانند به راحتی کار کنند. با ما همراه باشید.

مخزن اسید سولفوریک از HDPE ، XLPE ، FRP و فولاد کربن تولید می شوند. H₂SO₄ بهتر است در معرض تابش مستقیم نور خورشید نباشد.معمولاً با فرمول شیمیایی آن H₂SO₄ و به عنوان اسید باتری یا سولفات دی هیدروژن شناخته می شود. در درجه اول برای تولید اسیدهای فسفریک و کودهای فسفاته ، باتری های اسید سرب و همچنین سایر مواد شیمیایی استفاده می شود.نیازهای ذخیره سازی خاص به غلظت آن بستگی دارد تصویب از تولید کنندگان مخازن ذخیره سازی باید قبل از استفاده از اسید سولفوریک انجام شود.

مخزن اسید عمودی با کف دوبل
مخزن اسید سولفوریک ایستاده

ویژگی های مخزن اسید سولفوریک

سولفوریک اسید با فرمول مولکولی H۲SO۴ یکی از خورنده ترین اسیدهایی به شمار میرود که خاصیت خورندگی فلزات ، سنگ و بافت زنده را دارد و براحتی با بدن اسنان واکنش نشان می دهد. این اسید جزو اسیدهای معدنی بوده که به شدت سوزاننده میباشد و از نظر ظاهری شبیه به مایعی بدون رنگ ، رقیق و محلول در آب است. اسید سولفوریک غلیظ باعث اثر خشک کنندگی و اکسیداسیون دارد و علت اصلی آنکه میبایست روی خرید مخزن ذخیره اسید سولفوریک بسیار حساس بود همین امر است و مخزن مورد نظر باید در مقابل خوردگی ها مقاومت بسیار بالایی داشته باشد تا از بروز حادثه جلوگیری شود. همانطور که میدانید اسید سولفوریک بسیار پر کاربرد است و در بسیار ی از صنایع مورد استفاده قرار میگیرد. از جمله موارد مصرف سولفوریک اسید میتوان به تصفیه فاضلاب ، تولید آهن و فولاد و اسیدشویی ، شوینده صنعتی ، اسید باتری و ده ها موارد دیگر اشاره کرد.

برای نگهداری و ذخیره اسید سولفوریک در هر حجمی باید از مخازنی استفاده کرد که هیچ گونه خورندگی و واکنش در برابر این اسید نداشته باشند و دارای طول عمر زیاد در برابر خاصیت خشک کنندگی اسید داشته باشند. البته با توجه به حجم اسید سولفوریک ، دمای کاری و غلظت آن میتوان آیتم های متهددی در اختیار مشتریان عزیز قرار داد. لازم به ذکر است که مخزن ذخیره اسید سولفوریک میبایست یک سری حداقل ویژگی را داشته باشد تا بتواند مورد استفاده قرار گیرد. تمامی مخازن ضد اسید پلی اتیلن کیش سپتیک که قابل رقابت با مخزن پلی پروپیلن و مخازن ضد اسید استیل می باشند توسط شرکت های معتبری خریداری شده که کاملا آنها را از مخازن استیل ضد اسید که با هزینه های گزافی درست می شوند بی نیاز کرده است. در صورت استفاده از مخازن نامناسب به کل سیستم خسارت وارد شده و مخازن دچار نشتی ، شکنندگی ، تغییر شکل و دفرمه شدن خواهند شد. دمای کاری محیط از آیتم های بسیار مهم در انتخاب یک مخزن ذخیره اسید سولفوریک می باشد.

مخزن اسید سولفوریک کیش سپتیک

همه مخازن ضد اسید سولفوریک گروه صنعتی کیش سپتیک از مواد درجه یک HDPE با گرید PE!00 به نحوی طراحی و تولید و مونتاژ می شوند که قادر به نگهداری حجم زیادی از اسید سوفوریک با دما و دانسیته خاص باشند و کف مخازن عمودی توانایی تحمل فشار ناشی از سیال با چگالی بالای درون آن را داشته باشد. ارتفاع پروفیل ، نوع قالب , عرض و ضخامت پروفیل برای مخزن ضد اسید بصورت خاص طراحی شده و جوش های داخل پروفیل به صورت کاملا یکپارچه و به هم چسبیده می باشند.

مخزن ضد سولفوریک اسید در این مجموعه با نازل های کاملا سازگار با هر اسید تعبیه و تولید می شود تا پس از گذشت زمان و بدلیل استفاده مکرر این اتصالات دچار شکستگی و نشتی نشود. این محصولات ضد اسید با گارانتی معتبر و خدمات پس از فروش بسیار قوی روانه بازار می شوند. یکی از موضوعات اساسی در خرید مخزن ذخیره اسید سولفوریک رعایت استانداردهای تولید و جوش مخازن می باشد که تمامی تولیدکنندگان و فروشندگان محترم این محصولات میبایست رعایت کنند پس در صورت نیاز به خرید مخزن ضد اسید سولفوریک این موارد را میبایست در نظر گرفت.

روش نگهداری اسید در مخزن های کیش سپتیک

 • اینگونه مخازن با توجه به قطر و ارتفاع ، به صورت کف دوبل و بهمراه بفل و تیغه های میانی تولید و مونتاژ می شوند.
 • در صورت افقی بودن مخزن مورد نیاز از سدل پلی اتیلن برای جلوگیری از دفرمه شدن و تغییر شکل مخزن استفاده می شود که عمر و استقامت مخزن را چندین برابر می کند.
 • در صورت نصب مخزن به صورت عمودی بهتر است از فندانسیون بتنی استفاده کرد که به صورت پایه بزرگ تر از قطر مخزن زیر مخازن قرار گیرد.
 • به دلیل حفاظت از پرسنل مربوطه ، حدالامکان لدر و نردبانی برای این مخازن در نظر گرفته نشود.
 • جنس رینگ و فلنج ها و تمامی اتصالات مخزن اسید میبایست با اسید سازگاری داشته باشند.
 • در صورت نصب نشان گر حجم سیال (آب نما) از لوله های سایت گلس (Sight Glass) مرغوب استفاده شود و حتما به شرکت تولیدکننده اطلاع داده تا خود تولیدکننده نصب نماید..

مخزن ضد اسید پلی اتیلن مناسب برای اسید سولفوریک

همانطور که مستحضرید از هر نوع مخزن پلی اتیلن نمی توان برای نگهداری اسید سولفوریک استفاده نمود زیرا مشخصات شیمیایی هر یک با هم تفاوت های فراوانی دارند. در سالهای اخیر به دلیل افزایش قیمت فوق العاده مخزن استیل ، همه صنایع برای ذخیره انوا اسید به مخازن ضد اسید پلی اتیلن روی آوردند ولی هر نوع مخزن پلی اتیلنی قابلیت ذخیره اسید را ندارد. بی توجهی برخی فروشندگان و تولیدکنندگان باعث بروز خطرات احتمالی فراوانی نظیر سوختگی پرسنل خواهد شد.

گاها شاهد بوده ایم برخی تولیدکنندگان ، مخازن پلی اتیلنی را که مختص نصب به صورت دفنی می باشند و میبایست برای فاضلاب بکار رود ، بعنوان مخزن اسید به مشتریان گرامی فروخته ولی تنها شرکت پیشرو در زمینه تولید محصولات ضد اسید در هر حجم و ابعادی هلدینگ کیش سپتیک می باشد که به جرات میتوان گفت ۱۰۰% محصولات ضد اسید تابحال دچار مشکل نشده و سالیان سال در حال کار می باشد. خرید از فروشنده ها و شرکت های غیر معتبر که از مواد اولیه بازیافتی و درجه ۳ استفاده می کنند منجر به بروز تلفات و کاهش عمر مخازن شده است. باید خاظر نشان کرد که احتمال مقاومت برخی مخازن غیر اسید در برابر اسیدهای بسیار رقیق و بدون دما و خورندگی وجود دارد ولی هیچوقت ریسک این کار را نباید پذیرفت.

مخزن ذخیره مواد شیمیایی و اسید رایج در ایران

در زمان نگارش این مقاله مخزن پلی اتیلن HDPE عمودی یا استاده با کف دوبل بهمراه تیغه های تقویتی داخلی یکی از مناسب ترین ، مقرون به صرفه ترین ، مستحکم ترین مخازن نگهداری اسید می باشد که از حجم ۲ متر مکعب تا ۳۰۰۰ متر مکعب صورت پارالل ساخته و تولید می شوند. در صورت نیاز به مخزن ضد اسید افقی هم این مخازن با صدل پلی اتیلن و به صورت غیر دفنی تولید خواهد شد. در صورت توافق هم میتوان از سدل بتنی و دال گذاری استفاده نمود.

به دلیل ویژگی های منحصر به فرد پلی اتیلن HDPE و روش تولید خاص کیش سپتیک این مخازن برای اسید با غلظت های بسیار بالا بهترین گزینه خواهد بود. اینگونه مخازن هیچ گونه خورندگی در برابر اسید نداشته و به دلیل عدم واکنش با اسید به هیچ وجه تولید گاز هیدروژن و سولفات آهن صورت نمی پذیرد. از نظر دمایی نیز این مخازن به راحتی اسید تا دمای کاری ۹۰ درجه را در خود جای می دهند. مثلا در پروژه های رقیق سازی اسید ها که همواره با تولید گرما همراه است میتوان از اینگونه مخازن بهره برد تا به صورت مادام العمر از خرید مخزن جدید بی نیاز شد. مخازن موجود در بازار که به اسم مخزن پ پ یا مخزن PP فروخته می شود میبایست حتما تحت تست و آزمایش قرار گیرد چون معمولا از مواد بی کیفیت و بازیافتی پلی اتیلن تولید و مونتاژ می شود. پس به هر مخزن پلی پروپیلن ضد اسید نمی توان اعتماد کرد.

خوشبختانه مخزن ضد اسید پلی اتیلن کیش سپتیک هم برای محیط های داخلی و هم در خارج از سوله و ساختمان میتوانند مورد استفاده قرار گیرند. دلیل این امر هم استفاده از مستربچ آنتی یو وی در سطح مخزن میباشد که با مقاومت در برابر اشعه یو وی آفتاب از سطح بیرونی مخزن محافظت می کند. پس از گذشت سالهای قرار گرفتن این مخازن زیر نور مستقیم آفتاب و در مناطق جنوبی کشور همچنان مخزن اسید کیش سپتیک بدون مشکل و تغییر ظاهری کار کرده و مشتریان راضی هستند.

تشتک اسید سولفوریک
مخزن اسید عمودی با کف دوبل

مهمترین نکات برای ذخیره اسید سولفوریک در مخزن

همانطور که میدانید کار با اسیدها بسیار خطرناک بوده و میبایست تمام موارد ایمنی را در برابر آنها رعایت کرد. پس قبل از خرید مخزن ضد اسید از هر فروشنده و تولیدکننده ای نسبت به گارانتی و خدمات پس از فروش آن واحد اطمینان کامل حاصل فرمایید و سپس خرید خود را انجام دهید. برخی از نکات ضروری در ذخیره اسید در زیر آمده است.

 1. ترجیحا برای ذخیره اسید در هر حجمی از مخازن ایستاده یا عمودی استفاده کنید و یا در صورت نیاز به مخازن افقی حتما از سدل پلی اتیلن یا صدل بتنی استفاده کنید تا عمر مخازن شما طولانی تر شود. مخازن عمودی کیش سپتیک به دلیل تقویت از کف گزینه بسیار مناسبی برای ذخیره اسید است. البته مخازن با سدل پلی اتیلن کیش سپتیک هم بهترین گزینه برای مخازن افقی می باشد.
 2. در صورت نیاز به رقیق سازری اسید ها در داخل این مخازن حتما قبل از سفارش موضوع را به بخش بازرگانی اطلاع داده تا پیش فاکتور با در نظر گرفتن این موضوع برای شما صادر و تحلیل تنش توسط سیستم انجام پذیرد و حتما مد نظر داشته باشید که پس از تهیه مخزن و جایگذاری و قبل از انجام عملیات رقیق سازی نیز حتما حتما اسید را به آب اضافه کنید و از اضافه کردن آب به اسید خودداری کرده چون انجام این عملیات غیر قابل کنترل بوده و دما به صورت غیر قابل کنترل بالا رفته و خطرات احتمالی را بدنبال دارد.
 3. تمامی اتصالا ، شیرها و نازل های بکار رفته در مخزن اسید میبایست قابلیت تحمل اسید با دمای بالا را داشته باشند و هیچ گونه خوردگی در آنها ظاهر نشود. مثلا شیر با برند پیمتاش و با جنس UPVC مناسب برای مخازن اسید هستند.
 4. هر مخزن اسید حداقل میبایست توانایی تحمل سیال با چگالی ۱.۹ را داشته باشد.
 5. جهت آسودگی خیال مشتریان عزیز پیشنهاد میگردد از مخازن ایستاده با کف دوبل بهمراه تیغه های داخلی جهت استحکام بیشتر استفاده شود.

قیمت مخزن ذخیره اسید سولفوریک

برای به دست آوردن قیمت مخزن اسید سولفوریک میبایست تمام پارامترهای مورد نیاز از قبیل نوع اسید ، غلظت ، دمای کاری ، دانسیته ، عمودی یا افقی بودن و حجم مخزن مورد نیاز را به واحد بازرگانی اطلاع داده تا قیمت مشخص شود. خواهشمندیم جهت اطلاع از قیمت بروز مخزن نگهداری اسید سولفوریک با شماره تماس ۰۹۱۰۸۳۷۰۰۱۵ تماس بگیرید.

مخزن اسید عمودی یا ایستاده اولین گزینه برای مخزن ضد اسید

همانطور که بارها گفته شد جهت ذخیره هر نوع اسید با هر دمایی بهتر است از مخازن ایستاده یا عمودی با کف دوبل استفاده شود. البته از مخازن افقی با سدل پلی اتیلن یا سدل بتنی هم میتوان استفاده کرد. در نتیجه حتما قبل از خرید مخزن ضد اسید خود اطلاعات کاملی از اسید مورد نظر خود تهیه کرده و در اختیار فروشنده قرار دهید تا بهترین نوع مخزن خود را به شما معرفی کند. یکی از برترین تولیدکنندگان این محصول نیز شرکت کیش سپتیک می باشد که بی هیچ قید و شرطی گارانتی محصولات خود را همراه با مخزن ارائه میدهد و خدمات پس از فروش فوق العاده ای هم دارد. در جدول زیر میتوانید مقدار مقاومت هر ماده را در برابر اسید سولفوریک مشاهده بفرمایید.

ماده مورد نظر سولفوریک تا ۱۰% ۱۰-۷۵%
PVC خوب خوب
پلی اتیلن عالی عالی
پلی پروپیلن عالی خوب
FRP-GRP عالی خوب
استیل کربن عالی عالی

شرایط نگهداری سولفوریک اسید

با اطلاع از موارد و نکات ایمنی استفاده و ذخیره اسد سولفوریک میتوانید به حساسیت بالای آن و خطرات بسیار وسیع نگهداری و کار با آن آشنا شوید. همانطور که میدانید این اسید سیالی بسیار سنگین به حساب آمده و در واکنش با آب باعث پرتاب شدن ذره های آب و اسید  و یا انفجار شده و در واکنش با فلزات ، گاز اشتعال پذیر هیدروژن متصاعد می کند. پس در نتیجه کار با این اسید در هر میزان غلظت نیازمند اطلاع از شرایط نگهداری اسید سولفوریک می باشد. سوختگی حاصل از اسید سولفوریک میتواند بسیار گسترده تر از دیگر اسیدها باشد.

اسید سولفوریک با تماس با هر چیزی باعث دی هیتراته شدن آن میگردد که این دی هیتراته شدن با گرمایی همراه است که سوختگی درجه ۲ را به ارمغان خواهد آورد. پس در نتیجه مخزن نگهداری این اسید میبایست ابتدا قابلیت و توانایی نگهداری چگالی زیاد آن و در نهایت در مقابل میزان خورندگی وسیع آن تحمل بالایی داشته باشند. توصیه میگردد قبل از خرید این مخزن در احجام زیاد ، در ابتدای امر با یک مخزن به صورت پایلوت(مخزن کوچک تر) استارت کار را زده و پس از حصول نتیجه مطلوب وارد فاز عملیاتی شده و مخزن اصلی خود را خریداری نمایید.

مخزن مد نظر برای نگهداری این اسید حتما باید توانایی ضد خورندگی در برابر این اسید داشته باشد و هیچگونه واکنشی با آن نشان ندهد. بار دیگر باید خاطر نشان کرد که تمامی نازل ها و اتصالات بایستی توانایی برخورد با این اسید را داشته و واکنش پذیری با آن نداشته باشند. بسته به حجم مورد نیاز میتوان این مخازن را با تمهیدات ویژه و یا با نقشه روتین شرکت تولید و مونتاژ نمود. عواملی از قبیل دفنی یا غیر دفنی بودن ، ایستاده یا خوابیده بودن ، قرارگیری در معرض آفتاب و موارد این چنینی در روش تولید این مخازن حائز اهمیت است. احتمال ترکیب آب و اسید و عملیات رقیق سازی ، میزاان دمای سیال باید مورد بررسی قرار گیرد و این مخزن باید توانایی تمامی موارد گفته شده را داشته باشد.

اضافه بر تمامی موارد گفته شده حتما دقت کنید که مخزن خریداری شده حتما با ارتفاع از زمین قرار گیرد. بعبارتی سکوهایی ویژه که آرماتوربندی شده اند برای اینکار تعبیه کنید. تا بواسطه فاصله این مخازن از سطح زمین از احتمال برخورد ماشین آلات و لیفتراک کاسته شود. این مخازن باید به دور از هرگونه مواد اشتعال زا و یا گرما زا و محترقه قرار بگیرد. ترجیحا در محل عبور و مرور پرسنل نصب نگردد. کانال هایی در اطراف این مخزن میبایست ساخته شود تا در صورت هرگونه نشتی ، سیال مورد نظر از طریق کانال کشی به نقطه ای امن وارد شود. بازدید ماهانه و تعمیرات نگهداری از الزامات خرید مخزن اسید سولفوریک می باشد. ترجیحا مخازن در محیطی خنک ، خشک و دور از آفتاب مستقیم قرار گیرد.

الزامات استفاده از نگهدارنده مخزن اسید سولفوریک

در صورت بروز نشتی و یا ترکیدگی مخزن به هنگام حوادث غیر مترقبه از قبیل سیل ، آتش سوزی و یا مواردی از این دست ، میتوانید دیوار بتنی بلندی با ارتفاعی بیشتر از مخزن ، دور تا دور کشیده و سطح داخلی آنرا با مواد مقاوم در برابر اسید عایق کنید. روش جایگزین استفاده از وان های اسید (تشت پلی اتیلن) است که مخازن داخل آنها قرار میگیرد و کل حجم مخزن را در بر میگرید.طبق استاندارد این تشت یا وان ها بایستی قابلیت نگهداری حداقل ۱.۵ برابر حجم اسید داخل مخزن را داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *