صنعتی

صنایع و کارخانجات از بزرگترین مصرف کنندگان آب و عمدترین تولید کنندگان فاضلاب به حساب میآیند که این فاضلاب از نظر کمیت و کیفیت بسیار متنوع و متغیر که بستگی به نوع صنعت دارد.
آلودگی آب های خروجی از صنایع باعث نشر بیماری های مختلف شده و کیفیت منابع آب تمیز را نیز تحت تاثیر قرار میدهد و خسارات زیاد جبران ناپذیری به محیط زیست وارد میکند.
در پکیج های تصفیه فاضلاب صنایع علاوه بر تصفیه مقدماتی و تکمیلی پساب های صنعتی از روش های کمکی  دیگری نظیر چربی گیری، نیترات زدایی، فیلتراسیون یا روش های پیشرفته ای از قبیل اکسیداسیون با گاز ازن یا جذب توسط ذغال فعال استفاده میشود.
با توجه به تنوع بسیار زیاد مواد شیمیائی مصرفی در صنعت و کاربرد روشهای گوناگون در تولید ، کیفیت آلودگی پسابهای صنعتی بسیار متنوع بوده و بستگی زیادی به صنعت مربوطه دارد .
مثلاً در صنایع فلزی ، فرایند تولید یا پوشش قطعات فلزی ، مقدار زیادی پسابهای آلوده به فلزات سنگین از قبیل مس ، کادمیم ، نقره ، جیوه ، کرم و یا نیکل ایجاد می کند که این عناصر از خطرناک ترین عوامل آلاینده محسوب شده و اثرات ژنتیکی و یا سرطان زائی را دارند. یا در صنایع لبنیات مقدار زیادی چربی های محلول از بخش های مختلف واحد تولید وارد فاضلاب شده و لزوما بایستی با روش های مخصوص جداسازی و حذف گردد.
از جمله فاضلاب های بخش های مختلف صنایع :پساب مربوط به خط تولید و یا فرایند صنعتی، پساب بخش تاسیسات ، مربوط به فرایند تصفیه آب ، زیر آب بویلر و برج خنک کن و تاسیسات عمومی ، پساب مربوط به شستشوی مخازن ، محوطه ، تخلیه ناگهانی و … که مشابه پساب خط تولید محسوب میگردد.
در مورد فاضلاب های صنعتی غلظت پساب به وسیله  ماده آلوده کننده سنجیده میشود لذا در آنالیز کیفی و شناخت ماهیت پساب و کیفیت عناصر و عواملی همچون، ترکیبات سمی، عوامل سخت تجزیه پذیر، COD ,BOD،TSS و رنگ میتواند روش های مناسب تصفیه را نشان دهد.

مزایای استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *