پلی اتیلن چیست ؟

پلی اتیلن از انواع پلیمرهای گرمانرم می‌باشد به آن معنی که با رسیدن به نقطه ی ذوب به حالت مایع رسیده و با رسیدن به نقطه ی انجام به حالت جامد تبدیل میشود .

پلی اتیلن ، سنتز شیمیایی اتیلن است ؛ که معمولا از ترکیب نفت خام و گازهای طبیعی به وجود می‌آید.علاوه بر این به اختصار PE نیز نامیده می‌شود. پلی اتیلن در صنعت به طور عمده در صنعت پلاستیکی استفاده میشود و به صورت خام کاربرد آنچنانی ندارد . این ماده با طیف وسیع و گسترده ی خود صنعت پلاستیک دنیا را تصاحب نموده است .

 پلی اتیلن ها طبق فرمول ها و ساختار های شیمیایی خود خانواده ای از گرما نرم ها هستند  که از طریق پلیمریزاسیون گاز اتیلن ( C2H4 ) بدست می‌آیند . از طریق کاتالیست و روش پلیمریزاسیون این ماده می‌توان خواص مختلفی همچون چگالی ، شاخص جریان مذاب (MFI) ، بلورینگی ، درجه شاخه‌ای و شبکه‌ای شدن، وزن مولکولی و توزیع وزن مولکولی را در آنها کنترل کرد.

پلیمرهای با وزن مولکولی متوسط واکس‌هایی امتزاج پذیر (مخلوط پذیر) با پارافین هستند و نهایتا پلیمرهایی با وزن مولکولی بالاتر از ۶۰۰۰ در صنعت پلاستیک بیشترین حجم مصرف را به خود اختصاص می‌دهند.

ساختار پلی اتیلن , ساختار پلی اتیلن چگونه است ؟

پلی اتیلن شامل ساختار بسیار ساده‌ای است، به طوری که ساده تر از تمام پلیمرهای تجاری است. یک مولکول پلی اتیلن زنجیر بلندی از اتم‌های کربن است که به هر اتم کربن دو اتم هیدروژن چسبیده ‌است.

آسیب های پلی اتیلن , معایب پلی اتیلن , مزیت پلی اتیلن , نقاط قوت پلی اتیلن

از آنجایی که پلی اتیلن مصرف بسیار گسترده ای در زندگی ما انسان بر روی این کره ی خاکی دارد ، طبعا ضرر ها و خطراتی نیز برای بشر به عنوان تهدید به وجود می آورد که در نوع خود قابل توجه و بررسی است ؛ اما از سمتی دیگر بازیافت کاملا اصولی و منعطف بودن پلی اتیلن در بحث بازیافت و استفاده ی مجدد و تولید اقلام باعث شده است تا به محیط زیست آسیب کمتری برساند و یکی از نقاط قوت پلی اتیلن باشد .

کاربرد پلی اتیلن در صنعت , ساخت لوله با پلی اتیلن , لوله دوجداره

به طور مثال یکی از کاربرد های مهمِ پلی اتیلن استفاده و ساخت و تولید لوله های دوجداره ، منهول ها ، سپتیک تانک ها و . . .  است که به طور کامل در آن نقشی اساسی دارد . نکته ی قابل توجه مزیت های بسیار فراوان پلی اتیلن در ساخت این محصولات نسبت به فلز ، چدن یا سنگ آن که بسیار بسیار سبک تر است و البته طول عمر بالایی دارد.

بازیافت پلی اتیلن , استاندارد پلی اتیلن

پلی اتیلن بعد از تبدیل شدن به محصول و پس از طی نمودن عمر مفید به راحتی بازیافت میشود و مجددا به چرخه مصرف باز گردانده میشود و از این رو پلی اتیلن میتواند برای محیط زیست مناسب و سودمند نیز باشد.

انواع پلی اتیلن , دسته بندی پلی اتیلن ها , پلی اتیلن سنگین

پلی اتیلن دارای انواع گوناگون و طیف تنوعی بالایی است که شما میتوانید در لیست زیر تمام گرید های پلی اتیلن را مشاهده نمایید :

  • HDPE یا پلی اتیلن سنگین
  • LDPE یا پلی اتیلن سبک
  • LLDPE یا پلی اتیلن خطی با دانسیته پایین
  • MDPE یا پلی اتیلن با چگالی متوسط
  • UHMWPE یا پلی اتیلن با چگالی بسیار بالا
  • VLDPE پلی اتیلن خیلی سبک
  • PET یا پلی اتیلن ترفتالات
  • COPOLYMERS کوپلیمرهای اتیلن -ونیل استر
  • PEX پلی اتیلن با اتصالات عرض
  • PERT پلی اتیلن مقاوم به گرما

موادی که در بالا نام بردیم خود نیز شامل ده ها گرید به صورت زیرمجموعه است که خود نیز دارای طیف وسیعی از تنوعات پلی اتیلنی است که با توجه به نحوه ی استفاده و کاربرد آن در صنایع پتروشیمی تولید میگردد . گرید مواد پلی اتیلن جهت قالب گیری بادی با مواد تزریقی متفاوت است .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *